EXCLUSIV / Emerich Jenei aplauda la scena deschisa Borussia Dortmund: „Joaca precum Barcelona!”

Borussia Dortmund si Real Madrid au oferit, miercuri seara, un „regal al fotbalului”, inclestandu-si fortele intr-o partida cu un ritm halucinant pe toata durata celor 90 de minute de joc, la finalul carora nemtii s-au impus cu scorul de 2-1, in fata unei echipe „galactice” care nu a putut iesi o clipa din sah.

Extraordinara prestatie a elevilor lui Jurgen Klopp l-a impresionat profund pe Emerich Jenei, care nu ezita sa compare echipa de pe Westfalenstadion cu „extraterestrii” de pe Camp Nou.

„Real Madrid este foarte greu de oprit, poate doar Barceloa sa mai reuseasca, dar nici ei in ultima vreme. Am vazut la jucatorii lui Dortmund niste calitati psiho-fizice extraordinare, pe langa cele tehnico-tactice, desigur. Borussia este o echipa tanara, foarte bine pusa in teren, care a facut un pressing fantastic; cum pierd mingea pun presiune pe adversar. Ceilalti din jurul aceluia care poarta mingea temporar sunt marcati imediat. Acelasi lucru il face si Barcelona.

A fost un grup extraordinar de puternic, dar nu se pot compara cu valoarea jucatorilor de la Real Madrid, care mai pierd si ei”, a declarat Emerich Jenei, in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „EXecutii in direct”, realizata de Gabriel Maricescu si Dan Dumitrescu.

Borussia Dortmund a castigat cel de-al treilea meci din cadrul grupelor Ligii Campionilor, dupa un meci electrizant cu Real Madrid.

Lewandowski a deschis scorul in minutul 36, Cristiano Ronaldo restabilind egalitatea doua minute mai tarziu. Golul victoriei a fost marcat in minutul 64 de Schmelzer.