Au ascuns mingea celor de la Celtic! Barcelona a reusit un nou record de posesie in meciul de marti seara contra scotienilor

Barcelona s-a impus in fata celor de la Celtic, cu scorul de 2-1, in a treia etapa a grupelor Champions League. In ciuda faptului ca scotienii au deschis scorul, iar catalanii au reusit sa inscrie doar in minutele de prelungiri ale fiecarei reprize, spaniolii au dominat autoritar pe intreaga durata a partidei.

Nu mai este o noutate ca Barcelona este echipa cu cea mai buna posesie a balonului. Cu toate acestea, masinaria de fotbal a catalanilor a reusit o performanta ce greu poate fi egalata. Echipa antrenata de Tito Vilanova a stabilit un nou record de posesie in Champions League si probabil in intreg fotbalul profesionist. Cifrele consemnate in statistica meciului, de site-ul oficial al competitiei, sunt graitoare in privinta dominarii Barcelonei. Acestia au avut o poseie de 90 %, au avut 26 de suturi spre poarta, din care 13 pe poarta, au lovit o data bara si au avut 15 cornere.

Xavi a stabilit si el un record, acesta dand 183 de pase, din care una decisiva, la golul lui Iniesta.