Grigoras a improvizat si a obtinut un punct, dar il dor si celelalte doua pierdute pe numeroasele ratari

Antrenorul Pandurilor, Petre Grigoras se declara multumit de punctul obtinut cu Steaua, scor 0-0, dar este dezamagit de ratarile in lant din prima repriza a elevilor sai. Tehnicianul crede ca un gol inscris in prima parte a meciului ar fi impulsionat jocul echipei sale in al doilea mitan, cand „ros-albastrii” au aratat o forma net superioara adversarilor.

„Sunt multumit, pentru ca stiam forta Stelei. Este o echipa foarte puternica, cu un prim 11 foarte valoros, dar si cu rezerve bune. Schimbarile lor puteau face diferenta. In prima parte am reusit un pressing bun, ne-am creat ocazii de a marca, dar e greu sa castigi daca nu marchezi din 3-4 ocazii clare. Ei nu stiu daca au avut o lovitura libera sau un corner!

Apoi, ei au schimbat inspirat, cu Pintilii si Tanase, iar intrarea lor s-a facut simtita. Cred ca rezultatul este echitabil, cu doua reprize impartite. Steaua ne-a obisnuit cu un joc foarte bun in partea a doua a partidei. Poate daca reuseam sa marcam la inceput s-ar fi schimbat ceva in partea a doua”, a declarat Petre Grigoras, la DigiSport.

Avantajul Stelei nu a contat doar in buna pregatire fizica a jucatorilor lui Reghecampf, spune antrenorul gorjean, invidios pe lotul de care dispune echipa din Ghencea, fara a diminua insa realizarile compactei sale formatii.

„Din pacate nu s-a marcat, iar Steaua a avut pe banca jucatori foarte experimentati, care au intrat bine in joc. Cand iti intra doi internationali romani pe teren nu s-a comparat cu ce am introdus eu. Am folosit improvizatii azi. Pleasca are doar 2 meciuri in picioare in acest sezon, iar Cristea a jucat doar de doua ori pe postul de fundas stanga!

Suntem inca in partea superioara a clasamentului si cred ca am demonstrat astazi ca nu intamplator am ajuns pana aici. Din punctul meu de vedere, este aproape imposibil pentru Steaua sa piarda titlul!”, a mai spus Grigoras.