EXCLUSIV / Lita Dumitru: „Numai norocul a facut ca Steaua sa nu piarda cu Pandurii”

Fosta stea a fotbalului romanesc, Ion „Lita” Dumitru a fost impresionat de prestatia Pandurilor in meciul cu Steaua, scor 0-0, si este de parere ca gorjenii puteau sa se impuna in fata liderului Ligii 1, care a demonstrat insa ca are resursele necesare pentru a-si regla jocul din mers.

„Mi-au placut Pandurii in prima repriza si Steaua in a doua repriza, dar nu mult. Pacat ca nu au dat gol Pandurii. Au jucat un fotbal combinativ cu jucatorii de valoare pe care ii are. La Tg.Jiu constructia incepe de la portar, care nu trimite mingi lungi. Formeaza triunghiuri pe teren, stau in blocuri compacte si in atac, si in aparare si e normal ca pun presiune. Cred ca numai norocul a facut ca Steaua sa nu piarda. Maxim a avut o ocazie uriasa la sfarsitul primei reprize. Steaua, cu schimbarile pe care le-a facut a reusit partial sa-si onoreze numele.

La Tg.Jiu probabil sunt banii dati la zi, iar Grigoras se pricepe sa-si aduca jucatori potriviti pe posturi. E un antrenor foarte priceput si ii va face sa lupte, dar nu cred ca vor putea sa tina pasul cu Steaua”, a declarat Lita Dumitru, in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „Executii in direct”.

Pandurii Tg. Jiu a prins radacini pe locul 2 al clasamentului dupa 12 etape, iar egalul cu Steaua este  dovada ca elevii lui Grigoras isi merita pozitia ocupata. Lita Dumitru marturiseste ca se astepta ca Otelul sa fie in locul echipei gorjene: „Eu am zis ca a doua echipa o sa fie Galatiul, dar acum nu mai cred asta. Nu mai vreau sa comentez, sunt pe ultimele locuri si, desi de la ei nu au plecat multi jucatori, arata altfel decat anii trecuti„.

sursa foto: ziarelive.ro