FINAL – Etapa a XII-a / SC Vaslui – „U” Cluj 1-0. Hizo obtine cea de-a doua victorie cu vasluienii si trece pe podiumul clasamentului

FC Vaslui s-a impus pe teren propriu in fata Universitatii Cluj, la capatul unei partide deosebit de disputate, in care ratarile s-au tinut lant la ambele porti, de-a lungul intregii partide. Mult mai bine asezati in teren si vizibil mai eficienti, jucatorii echipei gazde au tinut in sah permanent apararea oaspetilor, care nu s-au lasat infrant usor, punandu-l adesea pe Coman in situatii critice.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Marius Niculae in minutul 22, dupa o pasa in fata portii trimisa de Milanov.

Tensiunea partidei s-a facut simtita si in carnetelul arbitrului centralColtescu, care a acordat nu mai putin de 7 cartonase galbene, 2 pentru gazde, 5 pentru oaspeti.

Victoria simpla, dar nu mai putin importanta a elevilor lui Viorel Hizo duce echipa „galben-verde” pe locul 3 in clasament, cu 22 de puncte, la 3 puncte de Pandurii si la 5 de liderul Steaua.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

93′ FINAL

90′ Braz itnra urat la Stanciu si vede cel de-al 7 cartonas galben al partidei.

85′ Viorel Dinu este inlocuit de Eduard Nicola.

79′ Braz da Silva intra in locul lui Vasile Gheorghe.

76′ Marius Niculae este servit in careu, singur cu portarul si trimite mingea in plasa, dar golul nu este valid, atancatul vasluian aflandu-se in offside.

70′ Stanciu suteaza din lovitura libera din apropeierea careului clujean, dar mingea trece peste poarta.

68′ Liviu Antal intra in locul lui Varga.

64′ Ionut Nastasie il inlocuieste pe Paulinho.

62′ Stanciu suteaza de la 20 de metri pe centrul portii, dar Balauru este la post.

58′ Viorel Dinu este si el avertizat.

55′ De Silva suteaza in careu, dar Coman nu are emotii.

51′ Bogdan Patrascu vede si el cartonasul galben.

51′ Milanov scapa pe contraatac si are sansa de a ramane singur cu portarul, dar Szilagy intervine si reuseste sa respinga in aut.

50′ Milanov primeste cartonasul glaben.

47′ Ocazie mare pentru clujeni. Mingea este centrata in fata portii lui Coman, dar trei jucatori ai „sepcilor rosii”  rateaza pe rand deveierea.

46′ Se reia meciul. N’Doye a fost inlocuit la pauza cu Nicolae Stanciu.

PAUZA

45′ Dacian Varga este avertizat pentru un fault din spate

45′ Clujenii bat o lovitura de colt de pes tanga. Mingea ajunge la Silva, care suteaza  mult pe langa poarta.

40′ Cleiton ia cartonasul galben pentru un faul asupra lui Celeban.

38′ Vasile Gheorghe il orpeste dina tac pe Sandmartean si este aveartizat.

34′ Varga suteaza de la 14 metri, dar nu prinde cadrl portii.

31′ Elias Charalambous il inlocuieste pe Canu.

22′ GOOOOOOOOOOOL Vaslui! Milanov ii paseaza lui Marius Niculae in fata portii, care impinge mingea in poarta, pe langa trei jucatori adversi.

12′ Sanmartean bate un corner de pe partea dreapta, dar mingea este respinsa de in careu.

11′ N’Doye suteaza neasteptat de la 25 de emtri, dar Balauru intervine fantastic si respinge de sub bara.

7′ Ocazie mare pentru U Cluj! Cleiton primeste Gheorghe in careu si avanseaza spre poarta, flancat de doi fundasi vasluieni. Sutul este intarzie insa, iar Coman iese la intampinare si respinge.

6′ Paulinho se resimte dupa un duel aerian.

3′ Vaslui obtine o lovitura libera de pe partea stanga. Sanmartean suteaza lobat de la 25 de metri, dar mingea ajunge in  bratele lui Balauru.

1′ A inceput partida.

FC Vaslui: Coman – Milanov, Charalambous, Varela, Celeban – N’Doye, Sanmartean, Caue, Antal, Varga – Niculae

U Cluj: Balauru – Erico, Ciupe, Lupu, Christou – Patrascu, V. Gheorghe – Paulinho, V.Dinu, Alex Dos Santos – Cleiton