FINAL- Etapa a XII-a / Pandurii Tg. Jiu – Steaua 0-0. Scor mincinos! Gorjenii au facut spectacol in prima repriza, dar „Ros-albastrii” au rezistat mai bine in al doliea mitan

Pandurii si Steaua au remizat la scor pe alb pe stadionul din Tg. Jiu, la finalul unui meci cu adevarat antrenat. Incredibil de agresivi la inceputul primei reprize, gorjenii i-au derutat pe stelisti cu forta ofensiva de care au dat dovada, Grigoras, Maxim, Radut si Viera distrandu-se cu defensiva „ros-albastra”, dar ratand sistematic executiile decisive.

Elevii lui Reghecampf au fost periculosi doar pe contraatac in prima parte a meciului si nu au reusit sa arate consitenta in jocul de constructie.

In repriza secunda, polul puterii s-a inversat. Mult mai bine pregatiti fizic stelistii s-au impus in teren, dar defensiva gazdelor a functionat ceas si pana la sfarsitul meciului, stelistii nu au reusit sa strapunga liniile gorjenilor.

„Derby-ul” clasamentului se incheie astfel la scorul de 0-0 si, in ciuda rezultatului nul, Pandurii se pot multumi cu punctul obtinut, mentinerea diferentei fata de Steaua si cu satisfactia faptului ca au jucat de la egal la egal cu cea mai puternica echipa din Liga 1.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

FINAL

92′ Cristi Tanase opreste o actiune adversa si vede cartonasul galben.

88′ Bourceanu bate un corner de pe partea dreapta, dar mingea este respinsa in careul gazdelor.

85′ Martinovic este in offside.

84′ Boutidajine vede cartonasul galben.

84′ Lemnaru il inlcouieste pe Matulevicius.

83′ Adrian Rusu intra in locul lui Radut.

81′ Rusescu este inlocuit de Mihai Costea.

80′ Rusescu suteaza din pozitie centrala, de la 18 metri de poarta, iar Mingote retine de la nivelul solului.

79′ Bourceanu bate o lovitura libera de la 30 de metri, dar o face scurt, in banda dreapta, spre Chipciu care suteaza zadarnic in careul lui Mingote.

78′ Nikolic preia defectuos,,singur  in fata portii, si scapa mingea in aut de poarta.

78′ Pandurii bat un corner. Centrarea este retinuta de Tatarusanu care isi pune rapid echipa pe contraatac, dar Rusescu greseste pasa si faza se stinge inca din careul stelistilor.

74′ Stelistii bat un corner de pe partea dreapta. Centrarea reste respinsa, dar Martinovic este faultat la 20 de metri de poarata Pandurilor.

72′ Maxim este inlocuit cu Boutidajine.

72′ Viera respinge centrarea de la coltul terenului.

71′ Nikolic ramas singur in partea stanga a careului se pregateste de sut, dar Voiculet intervine in ultimul moment si respinge in corner.

66′ Nikolic este in offside.

63′ Pintilii suteaza de la distanta, dar nu prinde carul portii.

59′ Martinovic faulteaza si jocul este oprit. Mijlocasul vede cartonasul galben pentru proteste.

56′ Parvulescu este avertizat.

55′ Rusescu suteaza din areu, dar nu prinde spatiul portii.

53′ Ratare imensa! Gardos reia din voleu dupa o centrare reusita de Bourceanu, insa Mingote este exact pe directia mingei si retine.

53′ Adi Popa primestste in dreapta, dar este faultat  de Cristea si obtine o lovitura libera pentru Steaua.

46′ Se reia meciul.

PAUZA

45′ Chipciu cade in suprafata de pedeapsa a Pandurilor, dar vede cartonasul galben pentru simulare.

45′ Steaua scapa pe contraatac, dar chipciu este oprit in marginea careului advers.

44′ Radut rateaza preluarea in fata portii.

43′ Ratare uriasa pentru Pandurii! Viera recuperaza in banda dreapta, patrunde in careu si ii trimite lui Maxim care reia peste poarta dintr-o pozitie ideala.

42′ Gabi Matei lufteaza in preajma marginii terenului si scapa mingea in corner.

40′ Nikolic primeste in careu de la Chipciu, dar reluarea spre poarta lasa de dorit.

38′ Matulevicius este in offside.

34′ Rusescu este in offside.

33′ Chipciu comite hent  la marginea propriului careu, dar Alexandru Tudor nu vede nimic.

32′ Matei respinge o centrare in propriul careu si mingea trece pe langa propria poarta, iesind in corner.

31′ Maxim din nou periculos in careul stelist. Ii paseaza lui Nistor care suteaza farta forta in bratele lui Tatarusanu.

30′ URIASA OCAZIE PENTRU PANDURII! Maxim ridiculizeaza fundasii Stelei si ramane descoperit in fata lui Tatarusanu, care plonjeaza spectaculos si respinge sutul.

27′ Radut isi incearca si el sutul de la 20 de metri. O face pe jos, dar prea slab pentru a-i pune probleme lui Tatarusanu.

26′ Cristea suteaza de la distanta, dar trimite mingea mult pe deasupra portii.

19′ Martinovic respinge un nou corner al Pandurilor.

18′ Nikolic vede cartonasul galben dupa o intrare cu talpa la Voiculet.

17′ Centrarea din corner este retinuta de Tatarusanu care isi pune rapid echipa pe contraatac.

17′ Pandurii pleaca pe contratac, Matulevicius ramane singur langa bara din stanga cu Tatarusanu si obtine in cele din urma un corner.

16′ Mingote respinge din fata lui Nikolic.

16′ Vociulet si Maxim rateaza pe rand reluarea din careu, dupa o pasa venita din banda dreapta de la Grigoras.

15′ Voiculet suteaza de la 20 de metri, fara probleme pentru Tatarusanu.

14′ O noua ocazie mare pentru Pandurii! Grigoras suteaza din flancul drept in care, dar mingea trce prin fata portii neperturbata si iese in aut.

11′ O noua faza periculoasa a gazdelor! Grigoras suteaza din careu, dintr-un unghi strans, dar Tatarusanu se lipeste de bara si inchide culoarul.

8′ Nikolic ii paseaza in careu lui Chipciu, dar acesta din urma se complica si in cele din urma pierde posesia.

6′ Prima mare ocazie apartine Pandurilor! Grigoras primeste in fata portii, dar suteaza putin peste transversala Stelei.

1′ Incepe meciul.

PANDURII: Mingote – Pleasca, Viera, Mamele, Calin Cristea – Voiculet, Nistor, Radut – Maxim, Alex Grigoras, Matulevicius

STEAUA: Tatarusanu – Matei, Martinovic, Gardos, Parvulescu – Bourceanu, Filip – Popa, Rusescu, Chipciu – Nikolic