Bundesliga: Bayern domina autoritar, iar specialistii se intreaba deja daca poate fi ea oprita pe drumul spre un nou titlu?

Editia jubiliara, a 50-a a campionatului german nu se dezminte si ofera deja in prima sa parte mult neprevazut. Bayern domina clar, stabilind un nou record: 8 victorii in opt meciuri. In urmarirea ei, o noua promovata, Eintracht Frankfurt, care se remarca printr-un fotbal stralucitor, ofensiv, eficace, rasplatit printr-un numar neasteptat de puncte. Dubla campioana, Borussia Dortmund da evidente semne de slabiciune. Wolfsburg, care doreste sa fac reclama sponzorului pe plan international poseda pur si simplu „lanterna rosie“, soarta antrenorului Felix Magath fiind mai incerta ca oricand…

BREMEN – MÖNCHENGLADBACH 4-0 (2-0). Situatia Borussiei este plina de semne de intrebare ea incasand din nou o infrangere care nu necesita comentarii doar explicatii. Echipa nu are aparare, plecarea lui Dante si Neustädter nu a putut fi compensata, conducerea trebuie sa-si faca ganduri dintre cele mai serioaase. Werder la randul ei, de data aceasta fara accidentati, a zburdat pur si simplu in compania unui adversar care ne-a amintit de anul in care s-a aflat la un pas de retrogradare, marcand goluri frumoase dupa actiuni in care Arnautovic, Hunt si Elia au fost de departe cei mai buni jucatori de pe teren. Au inscris: Petersen (37), Arnautovic (45), Füllkrug (76), Iunuzovic (86).

NÜRNBERG – AUGSBURG  0-0. „Micul derbi bavarez“ a deceptionat. Un joc de uzura intre cele doua suprafete de pedeapsa, telespectatorii mai ales facand eforturi considerabile sa ramana cu ochii deschisi. Pentru a inregistra fazele de poarta degetele unei singure maini au fost prea numeroase. Dupa pauza jocul s-a mai inviorat dar putinele ocazii de a marca au fost ratate cu seninatate. In ultimul sfert de ora rezultatul nul a fost dezideratul celor doua combatante, el oglindind cat se poate de bine o intalnire de valoare submediocra.

HAMBURG – STUTTGART 0-1 (0-1). „Svabii“ au abordat meciul cu multa decizie, au jucat atent, dar agresiv si ofensiv, dovedind dupa putina vreme ca sunt echipa mai buna. Dupa exact o jumatate de  ora  acest fapt a fost concretizat si pe tabela de marcaj: Harnik a centrat la limita careului mic si Ibisevic a reluat sigur balonul in poarta. Dupa pauza gazdele au jucat ceva mai hotarate, dar ocaziile lor de gol au fost o raritate. In ultimul sfert de ora oaspetii s-au postat in fata propriului careu, HSV a incercat in repetate ori poarta de la semidistanta dar scorul a ramas neschimbat, victoria oaspetilor nefiind nemeritata.