FINAL – Etapa a 12-a / Petrolul Ploiesti – CS Severin 1-0. Inspiratia lui Rednic duce Petrolul aproape de podium! „Pepe” Bornescu a contribuit decisiv aparand un penalti!

Petrolul Ploiesti si CS Severin s-au intalnit la Ploiesti, pe „OZN Arena”, intr-un meci in care elevii lui Mircea Rednic nu concepeau sa rateze cele trei puncte. Asa a si fost pana la urma, asta desi la pauza, scorul era alb 0-0. Imediat dupa, Rednic a mutat inspirat, iar cel introdus pe teren, Bokila a adus cele trei puncte cu care Petrolul urca pana pe pozitia a 5-a.

In repriza secunda, severinenii puteau da lovitura daca inscriau dintr-un penalti just acordat, numai ca Moutinho a tras ca in curtea scolii si elevii lui Nicolo Napoli raman „lanterna clasamentului” cu numai 4 puncte!

FINAL

’89 Bornescu degajeaza lung, Bokila prelungeste dar Hamza nu ajunge la minge

’83 Neacsa este avertizat

’79 Olah executa o lovitura libera de la mare distanta, mingea ocoleste poarta lui Bornescu

’71 Vancea a intrat in locul lui Thomas.

’70 Nicolo Napoli l-a trimis direct la vestiare pe Joel Thomas. Jucatorul care a obtinut penalty a vrut sa bata tot el si a refuzat sa dea mingea.

’68 Moutinho executa foarte slab in stanga, Bornescu ghiceste coltul si apara

’67 Yamissi este avertizat in urma faultului asupra lui Thomas

’67 Penalty pentru Turnu Severin

’55 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLL PETROLUL! Bokila impinge in plasa din fata portii un sut-centrare de pe dreapta al lui Oprita.

’51 Bokila suteaza, mingea ajunge la Hamza, dar Mitic ii ia fata si trimite in corner

’49 Thomas este avertizat

’46 Bokila intra in locul Mustivar

PAUZA

’44 Moutinho vede galben pentru o intrare la Boudjemaa

’39 Guilherme vede galben

’31 Boudjemaa combina foarte bine cu Marinescu, mingea ajunge la Cristescu, dar sutul trece milimetric pe langa bara

’28 Inca o centrare a lui Marinescu, Galamaz reia cu capul, dar pe langa poarta!

’24 Hamza reia cu capul la inca o centrare venita din gheata lui Oprita, mingea ajunge la Guilherme, dar sutul este slab

’24 OCAZIE SEVERIN! Bornescu scoate excelent, de la vinclu, sutul lui Aranutu. Severinul are corner, dar atacul se stinge…

’16 Durimel il faulteaza din spate pe Hamza si primeste cartonasul galben.

’12 Oprita poate scapa singur cu portarul Severinului, dar isi face mingea prea lung in careu si Marinescu se arunca pe balon.

‘9 Cer penalty ploiestenii, acuzand ca mingea a fost atinsa cu mana in caeul advers. Arbitrul acorda insa inca un corner pentru Petrolul, dar pe reluare s-a vazut clar cum balonul a fost atins cu mana in careul mic!

1’ Inceputul meciului

In deplasarea din etapa trecuta, dupa ce a fost condusa de Viitorul Constanta prin autogolul lui Galamz, Petrolul au revenit si a castigat meciul cu echipa lui Hagi cu doua goluri marcate in ultimul sfert de ora!

CS Turnu Severin n-a batut pe nimeni in acest sezon, oltenii reusind sa castige doar patru puncte. Totusi, in etapa trecuta, echipa lui Napoli a facut un meci bun impotriva Rapidului, pe teren propriu, dar a pierdut, scor 0-1.

Echipele probabile:

PETROLUL PLOIESTI: Bornescu – Achim, Galamaz, Manasse Yamissi, Guilherme – Mustivar, Marinescu – Oprita, Cristescu, Budjemaa – Hamza
Antrenor: Mircea Rednic

CS SEVERIN: Marinescu – Mitić, Balau, Durimel (Dandea), Giurgiu – Olah, Moutinho, Golić, Al.Zaharia – Thomas, Vancea
Antrenor: Nicolo Napoli