FINAL – Etapa a 12-a / Otelul Galati – Astra Giurgiu 2-1. In minutele de prelungire galatenii reusesc victoria nesperata multumita portarului slovac Kello!

Fosta campioana a Romaniei, Otelul Galati a primit vizita echipei Astra Giurgiu, sambata, pe stadionul „Otelul”. Partida ce a contat pentru etapa a 12-a din Liga 1 s-a terminat cu victoria gazdelor, cea de-a doua de pana acum, datorita unei gafe monumentale a portarului Kello, cel care cu doua minute inainte intrase in locul lui Lung jr, accidentat!

Ikangoo a fost cel noroc fiind la locul potrivit, in momentul potrivit! Fatai deschisese scorul in debutul reprizei secunde, pentru ca Pena sa egaleze din penalti cinci minute mai tarziu

In urma acestui rezultat, Otelul pastreaza distanta de 4 puncte fata de urmatoarea echipa clasata pe loc retrogradant, Gloria Bistrita, dar se apropie de prima pozitie salvatoare ocupata de Gaz Metan Medias, la numai un punct!

FINAL

’90+4 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL OTELUL! Inkangoo profita de gafa lui Kello, care a iesit pe centrare, insa a scapat balonul printre brate, tocmai in picioarele lui Inkangoo

’90 Iese Lung jr, accidentat si intra Kello

’82 Morais centreaza prin fata portii, Budescu reia periculos, insa balonul este prins in doi timpi de Branet

’79 Boukari vede galben

’74 Mingea ajunge pe coltul lung la Pena, reluarea este blocata, dupa care nici Didi nu are mai mult succes

’70 Pena vede un cartonas galben

’67 Didi il inlocuieste pe Stromajer.

’65 Bukari intra in locul lui Yahaya

’56 La faza de mai devrem, Gaman a vazut un galben pentru proteste

’56 GOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLL OTELUL! Pena restabileste egalitatea.

’55 Penalty pentru Otelul dupa o interventie asupra lui Giurgiu in careu. Corecta decizia!

’50 GOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLL ASTRA! Fatai deschide scorul cu un sut cu latul din mijlocul careului. Pasa a venit de la Distefano.

PAUZA

’44 Tembo este calmat de arbitru cu un cartonas galben.

’35 Pe reluare se vede cum Grahovac intervine la limita careului de 16 metri… Branet intre in locul lui Grahovac, care nu mai poate continua jocul

’35 Iese Grahovac in marginea careului si respinge un balon periculos in fata lui Fatai si se accidenteaza!

’34 BARA ASTRA! Fatai reia spectaculos in transversla o centrare a lui Tembo

’19 Silviu Lung scoate excelent de pe linia portii un sut din apropiere al lui Stromajer

’15 OCAZIE ASTRA! Fatai scapa singur, dar nu-l poate invinge pe Grahovac in pozitie unu la unu, apoi Budescu suteaza pe jos pe langa poarta goala.

’12 Budescu paseaza in dreapta pentru Tembo, acesta intra in viteza in careu, dar amana prea mult sutul si apoi greseste si pasa.

‘4 Kehinde Fatai vede galben pentru un fault asupra lui Cucu.

‘1 Inceputul meciului

Echipele probabile:

OTELUL GALATI: Grahovac – Carja, Sarghi, Sipovici, Cucu – Giurgiu, I, Neagu – Inkango, G. Paraschiv, Stromajer – M. Pena
Antrenor: Viorel Tanase

ASTRA GIURGIU: Lung jr. -G. Enache, Gaman, Yahaya, Morais – Takayuki, A. Mureşan – Tembo, Budescu, Distefano – Fatai
Antrenor: Gigi Multescu

Galatenii trec prin momente foarte dificile, cu o singura victorie obtinuta in prima etapa si cu remiza din etapa trecuta de la Concordia, echipa ocupa primul loc retrogradabil, astfel ca obiectivul din aceasta seara este unul singur: victoria!

De partea cealalta, dupa instalarea lui Gigi Multescu la echipa Astra, echipa a mers foarte bine obtinand cinci victorii consecutive, insa a urmat infrangerea de la Ceahlaul cu scorul de 2-3, la ultima faza a jocului si egalul scos acasa cu Vaslui, desi meritau clar sa castige dupa ce moldoveni au egalat dintr-un penalty inexistent in ultimele minute! Desi vine dupa doua meciuri mai putin bune Astra ramane pe locul trei insa s-a distanta de primele doua clasate Pandurii si Steaua Bucuresti, care se vor intalni fata in fata, duminica seara, la Targu Jiu!

OTELUL GALATI: Grahovac – M.Carja, Perendija, Sipovic, Cucu – Giurgiu, Neagu – Inkango, Viglianti, Stromajer – Pena (S.Paraschiv)

ASTRA GIURGIU: Lung jr. – G.Enache, Gaman, Ben Yousef, Júnior Morais – Tembo, Seto, Yahaya (Distéfano), Budescu – Fatai, Ivanovski