„Ema” Dolha a contribuit decisiv la victoria impotriva fostei sale echipe: „Imi pare rau ca am aparat penaltiul in fata lui Danciu. Nu trebuia sa execute el! Cu un ochi rad si cu altul plang”

Portarul Gloriei Bistrita, Emilian Dolha, a facut minuni in poarta echipei sale si a reusit sa-si ajute colegii obtinand o victorie extrem de importanta, pe Arena Nationala, in fata fostei sale echipe, Dinamo. Bistritenii s-au impus cu scorul de 2-1, iar Dolha a aparat o lovitura de la 11 metri in fata lui Danciulescu, in ultimul sfert de ora!

In timpul partidei si la finalul acesteia „Ema” a fost aclamat de toti suporterii lui Dinamo, iar portarul i-a rasplatit la finalul meciului, atunci cand a sarutat tricoul echipei din „Stefan Cel Mare”.

La finalul jocului, Dolha a scos la iveala sentimentele pe care le are pentru Dinamo si pentru Ionel Danciulescu.

„Un ochi rade si altul plange. Imi pare rau ca am aparat penalty-ul lui Danciu, trebuia sa nu execute el.  Am exersat mii de lovituri de la 11 metri cu Danciu. Este un tip exceptional si este un om si un jucator de o valoare extrem de mare. As fi preferat sa batem la CFR si sa pierdem aici. Sper sa facem acelasi lucru si in meciul viitor cu Steaua„,  a declarat Dolha.

Portarul Gloriei a vorbit si despre motivatia pe care el si colegii lui au avut-o inainte de meci.

Am fost mai pragmatici si am reusit sa castigam. Am vrut sa demonstram ca nu suntem cea mai slaba echipa din campionat. Am reusit sa rezistam in primele 15 minute. Am marcat un gol norocos, apoi al doilea a fost o executie foarte frumoasa„, a incheiat goalkeper-ul bistritenilor.

La sfarsitul jocului, „Ema” a facut schimb de tricouri cu veteranul dinamovist, Ionel Danciulescu.