Bundesliga: Schalke intrerupe seria insucceselor in derbiul regiunii Ruhr si castiga in fata campioanei chiar la Dortmund

Dupa zilele de fotbal international, in care echipa Germaniei a ratat obiectivul de performanta propus de a realiza sase puncte, scapand din mana in fata Suediei o victorie ca si sigura, redeschizand astfel in grupa preliminara C lupta pentru suprematie, interesul iubitorilor de fotbal s-a indreptat din nou spre campionatul intern, etapa a 8-a programand unul din derbiurile de mare traditie si rivalitate, Dortmund – Schalke…

HOFFENHEIM – FÜRTH 3-3 (1-1). Jocul a inceput destul de anost, fara veleitati evouland apoi, mai ales in final, intr-o partida cu o desfasurare electrizanta. Ca doi boxeri cu garda deschisa, cele doua echipe au pus totul pe cartea atacului, mai ales in ultimele 10 minute in care s-au marcat trei goluri fiind pline de neprevazut. Gazdele au atacat mai mult, dar oaspetii au fost mai periculosi obtinand pana la urma in minutele de prelungire un egal meritat. Au marcat: Firmino (9), Joselu (67, 89), respectiv Stieber (39), Prib (84) si Sobiech (90).

DORTMUND – SCHALKE  1-2 (0-1). Deceptie pentru gazde, satisfactie pentru oaspeti, dupa mai multe infrangeri consecutive, echipa in „albastru regal“ castigand marele derbi. Affelay (14) a deschis scorul cu un sut plasat din interiorul careului, iar imediat dupa reluare, Höger (48) a dejucat asezarea la ofsaid a adversarului marcand dupa o cursa solitara de mai bine de 40 de metri. Golul cu capul reusit de Lewandowski (55) a „cosmetizat“ rezultatul dar nu mai mult pentru ca apararea oaspetilor a stat sigur pe picioare.

LEVERKUSEN – MAINZ 2-2 (1-0). Multa vorbarie pe teren si proteste la aproape fiecare decizie a arbitrului, dar „printre“ s-a jucat si fotbal. Gazdele au deschis scorul prin Kiessling (43) mingea a depasit clar linia portii, portarul oaspetilor, Wetklo protestand fara motiv. Oaspetii au schimbat registrul trecand la un joc de atac si cu succes, Szalai (58) si Risse (76) intorcand rezultatul. Cu mare risipa de energie gazdele au realizat egalarea meritata prin Castro (87). Cam multe cartonase, cate trei de fiecare parte, dar mai multe pentru realizarile verbale.

WOLFSBURG – FREIBURG 0-2 (0-1). Haos total la campioana anului 2009, nefiind de recunoscut nimic, nici valoarea unor jucatori cu pretentii (Naldo, Schäfer, Pogatetz, Olic, Dost) nici mana antrenorului Felix Magath a carui ramanere la detinatoarea „lanternei rosii“ devine tot mai periclitata in ciuda unor declaratii de fidelitate din partea conducerii. Golurile gazdelor au survenit dupa doua contraatacuri exemplare, primul fiind amendat cu un penalti dupa un  fault in careu. Au marcat: Caligiuri (40, din penalti) si Schuster (84).

FRANKFURT – HANNOVER 3-1 (2-1). Revelatia sezonului confirma meci de meci, noua promovata invingand o participanta la Europa League, mai ales dupa  prime si senzationale 18  minute in care a luat avansul decisiv. Frankfurt joaca perfect contraatacurile, se repliaza disciplinat si „in corpore“, arata o mare dispozitie de alergare si marcaj, decizie in duelurile pentru balon  devenind mai mult decat incomoda pentru fiecare adversar. Au marcat: Matmour (5), Jung (18), Maier (83 respectiv Abdellaoue (43).

DÜSSELDORF – BAYERN 0-5 (0-2). Partida ca  intre doua adversare de categorii de greutate diferite. Bayern a jucat aproape tot meciul la pas, depasind dupa bunul plac apararea indecisa a Fortunei, nelasand sa-i scape recordul: cel mai bun start reusit de vreo echipa in cei 50 de ani de Bundesliga, opt victorii in opt meciuri. Mai mult decat atat avansul fata de campioana „en titre“, Dortmund  s-a marit acum la 12 puncte ! Au marcat: Mandzukic (28), Gustavo (36), Müller (55, 86), Rafinha (88).