FINAL – Etapa a 12-a / Rapid- FC Brasov 1-2. Golul marcat de Ilijoski in final nu a putut salva Rapidul de la infrangere! Se reintoarce Sumudica?

Rapid spera sa castige trei puncte in meciul de vineri seara cu FC Brasov, insa calculele de acasa nu s-au potrivit cu cele din teren, iar brasovenii, cu Cartu la timona, au obtinut prima victorie in deplasare sin acest sezon!

Buga a contribuit la infrangerea fostei sale echipe deschizand scorul, iar Cristi Ionescu l-a majorat din lovitura libera chiar inainte de pauza! Ilijoski a redus din diferenta, cu 5 minute inainte de final, prea tarziu pentru a mai spera la ceva pozitiv, iar luni Rapidul isi va disputa restanta cu Dinamo, pe Arena Nationala

FINAL

’90 Hadnagy intra in locul lui Batin.

’87 Asediu la poarta Brasovului. Pancu suteaza puternic, cu efect, din afara careului si Taborda respinge cu dificultate.

’85 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLL RAPID! Ilijoski preia in careu si trage din prima, surprinzandu-l pe Taborda

’85 Pancu vede galbenul pentru fault din spate

’83 Balon peste apararea giulestenilor, Pecanha iese hazardat si pana la urma evita sa-l faulteze pe Batin si se da corner

’80 ames intra in locul lui Popa.

’79 Pancu primeste liber in careul advers, dar se lasa pe spate si suteaza peste poarta.

’72 Goga primeste cartonasul galben dupa o saritura aeriana.

’70 Grigorie primeste cartonasul galben

’69 OCAZIE RAPID! Ilijoski preia in marginea careului, un balon trimis din propria jumatate, suteaza imediat dupa preluare, insa trimite mult peste poarta

’68 Viveiros iese sin intra Georgian Paun

’65 Pancu intra in locul lui Ionita! Herea nu prinde niciun minut…

’65  OCAZIE BRASOV!  Popa suteaza fara preluare din marginea careului. Mingea trece mult peste poarta.

’63 Iese Codrea si intra Grigorie! Deocamdata, Herea si Pancu raman pe banca

’60 Ionita se incurca in griblinguri, in momentul cand Ilijoski si Goga asteptau liberi in careu, si este deposedat

’58 Nimeni nu intelege ce joaca Rapidul, nici macar Sabau care-si pune mainile in cap. Roman arata ca un bezmetic in banda stanga, care se agita fara niciun folos

’57 Trage Buga din afara acreului, pe jos, dar putin pe langa

’54 Lovitura libera executata de Milisavljevic, pana la Ilijovski, care reia cu capul, dar Taborda sta bine pe linia portii si retine balonul.

’53 Madeira primeste cartonasul galben.

’50 Giulestenii ataca disperati, in speranta marcarii unui gol care sa-i descatuseze… Galeria canta fara incetare

’47 Trage Ionita, din lovitura libera de la peste 23 de metri, insa mult peste poarta

PAUZA

’45 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL BRASOVUL! Cristi Ionescu trage ca din tun, de la 23 de metri, din lovitura libera, si Brasovul majoreaza scorul inainte de pauza .

’45 OCAZIE RAPID! Fostul timisorean, Dorin Goga a cautat coltul lung cu o reluare din afara careului. Taborda a respins in fata

’39 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLL BRASOVUL! Buga deschide scorul in fata fostei sale echipe, marcand  golul 5 in acest sezon pentru brasoveni. Scapat de marcaj, in marginea careului, a patruns si l-a invins pe Pecanha fara nicio problema!

’35 Buga scapa in banda dreapta, centreaza bine la Batin, dar Pecanha atinge balonul in saritura, in ciuda faptului ca-l loveste si pe brasovean si elimina pericolul

’32 Teixeira bate o lovitura libera, prin spatele aparatorilor, insa brasovenii resping in cele din urma. Goga alearga dupa un balon in banda stanga, dar se da aut de poarta

’29 Reia Batin de langa Walace, cu capul, insa balonul trece pe langa, la mica distanta

’22 Walace centreaza puternic in fata portii, iar taborda respinge cu dificultate in lateral. Faza a plecat din piciorul lui Teixeira

’18 Bruno Madeira reia periculos, dar balonul trece pe langa

’17 O centrarea a Viveiros, trece razant cu transversala si Walace acorda corner

’15 Frumoasa actiune a giulestenilor, in marginea careului, iar Ilijoski il ia la tinta pe Taborda, care prinde sutul trimis cu un usor efect!

’12 Suteaza Codrea puternic, dar se respinge

’11 Codrea este faultat si el la mare distanta si Batin este avertizat

’11 Suteaza bine atacantul, insa zidul acorda corner

’10 Giulestenii ataca din primul minut, Grigore preia la 40 de metri, patrunde frontal, dar este faultat dur si see da fault de la peste 30 de metri. Ionita se pregateste sa suteze

INFO: Meciul se joaca la fix 31 de ani de la moartea legendarului Dan Coe!

‘1 Inceputul meciului

Echipe probabile:

Rapid Bucuresti: Pecanha – Wallace, N. Grigore, Glauber, Milisavljevici – Al. Coman, Codrea, Teixeira – Goga – Ioniţă, Ilijoski
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau

FC Brasov: Taborda – Velayos, Ricardo Machado, Cr.Munteanu, Cr.Ionescu – Nuno Viveiros, Bruno Madeira, Mateiu, I.Popa – Buga, Batin.
Antrenor: Sorin Cartu

Meciul poate fi urmarit in format LIVETEXT pe site-ul sptfm.ro, vineri seara de la ora 21:30.