HCM-Celje 22-17! Constantenii reusesc prima victorie in Liga Campionilor la hanbal masculin! Mihai Popescu in zi de gratie

Dupa  infrangerile la scor su Veszprem si Kiel, HCM Constanta a reusit, joi seara, prima victorie in Liga Campionilor la hanbal masculin. Echipa antrenata de Zvonko Sundovski a invins cu 22-17  pe Celje Lasko. Slovenii au in palmares trofeul, cucerit in urma cu opt ani.

Victoria se datoreaza in mare masura si portarului Mihai Popescu, care a facut un meci fabulos. 70% a fost procentajul mingilor salvate de portarul roman in primele 30 minute. El a incasat doar patru goluri in prima repriza, din care unul din sapte metri. HCM-ul a intrat la pauza cu un avantaj de sapte goluri, 10-3. Nici in repriza a doua slovenii nu au reusit sa revina, recuperand doar doua goluri pana la finalul meciului, intalnirea terminandu-se cu scorul de 22-17.

Pentru constanteni au marcat Cutura 4 goluri, Humet 3, Dragicevici 3, Val Sancho 3, Buricea 3, Angelovski 2, Stavrositu 2, Csepreghi 1 si Sadoveac 1.
Constanta mai are nevoie de cel putin doua victorii in grupa pentru a spera la calificarea in optimi. Va fi o misiune destul de dificila tinand cont ca in grupa sunt trei dintre favoritele la castigarea trofeului: Kiel, Veszprem si Kiel.

Intalnirea de joi seara a reprezentat meciul cu numarul 100 in cupele europene pentru HCM. Cu aceasta ocazie au fost premiati cinci dintre componentii echipei: Stanescu, Toma, Buricea, Stavrositu si Popescu.

Sursa foto: prosport.ro.