LIVE – Etapa a 12 -a / CFR Cluj – Viitorul Constanta 0-1. Campioana en-titre, umilita pe teren propriu de o nou promovata in inferioritate numerica

CFR Cluj a capotat, joi seara, in fata Viitorului Constanta, la capatul unui meci in care elevii lui Cristi Anghel s-au autodepasit. Desi campionii au fortat permanent marcarea unui gol, portarul echipei oaspete a scos rand pe rand fiecare sut periculos al ardelenilor, fiind un adevarat inger pazitor al propriei porti.

Scorul fost deschis in minutul 21 de Gabi Iancu, in urma unei pase oferite de Chitu. Din acel moment CFR-ul a presat constant in careul advers, dar constantenii construiau extrem de eficient pe contraatac, aflandu-se in numeroase ocazii in situatia de a se desprinde.

Destinul parea insa sa-i fie favorabil campioanei, in minutul 59 c, cnad Dica a fost eliminat in urma unui fault dur si al protestelor. Dar in ciuda superioritatii numerice, CFR-ul nu a reusit sa inscrie golul egalizator, portarul constantean opunandu-se de fiecare data. mai mult decat atat, Viitorul, ramas in 10 jucatori nu si-a pierdut deloc din periculozitate, reusind sa dea constant emotii echipei gazde pana la fluierul final al partidei, care marcheaza prima infrangere pe teren propriu din acest sezon a lui CFR Cluj.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

93′ FINAL

90′ Chitu il inlocuieste pe Claudiu Herea.

89′ Alibec bate o lovitura libera de la 20 de metri, dar mintea trece peste transversala.

86′ Buzbuchi intervine din nou providential si scoate cu piciorul un sut puternic expediat de Kapetanos.

84′ Kapetanos primeste cartonasul galben pentru fault asupra lui Bejan.

84′ Bjelanovic face hent in careul advers, intr-un moment periculos pentru constanteni.

83′ Muresan suteaza de pe dreapta si Buzbuchi respinge.

80′ Constantenii insista pe atac. Un nou sut ii da emotii lui Felgueiras, dar mingea trece putin pe langa poarta.

77′ Buzbuchi este avertizat.

76′ Bastos primeste cartonasul galben

75′ Romario Benzar ii ia locul in teren lui Gabi Iancu

75′ Bejan il faulteaza pe Felgueiras si priemste si el cartonasul galben.

74′ Alibec suteaza bine din lovitura libera, mingea este deviata si trece putin pe langa poarta.

73′ Este avertizat si Sepsi.

71′ Denis alibec vede carotnasul galben pentru impingere.

71′ Denis Alibec vede cartonasul galben pentru impingere.

68′ Putanu il incluieste pe Tosca.

66′ Muresan suteaza de la distanta, dar Buzbuchi intervine din nou fenomenal si respinge de sub transversala.

64′ Bjelanovic il inlocuieste pe Luis Alberto.

59′ Dica intra prin alunecare, cu talpa in fata la Cadu si primeste direct cartonasul rosu.

46′ S-a reluat meciul.

45′ PAUZA

44′ Iancu scapa spre poarta lui CFR, dar sutul sau din marginea careului nu prinde cadrul portii.

41′ Dica se resimte dupa ce Muresan l-a lovit la coaste intr-un duel.

37′ Buzbuchi respinge senzational sutul lui Luis Alberto!

35′ Valente vede cartonasul galben pentru proteste.

31′ Constantenii au posibilitatea de a mari diferenta, dar Chitu suteaza slab dintr-o pozitie perfecta, dupa o pasa superba data de Alibec.

30′ Kapetanos este in offside.

30′ Ratare mare pentru CFR Cluj! Bastos centreaza din corner, mingea este deviata in fataq portii, dar Buzbuchi intervine eficient.

27′ Bejan si Bastos se accidenteaza reciproc dupa un duel aerian in urma caruia ambii jucatori au nevoie de ingrijiri medicale.

23′ Dica bate o lovitura libera, dar Felgueiras este atent si retine.

21′ GOOOOOOOOOL Viitorul! Chitu ii paseaza in adancmie lui Gabriel Iancu, care il dribleaza pe Felgueiras si inscrie apoi in poarat goala.

18′ Tosca iese in intimpinarea lui Hora si reuseste sa-i sufle acestuia balonul, chair in fata portii.

17′ Clujenii bat un corner de pe dreapta. Mingea este respinsa si Diogo Valente suteaza de la departare, dar fara tinta.

15′ Ocazie mare pentru CFR! Diogo Valente reia cu capul din fata portii, dar Buzbuchi intervine senzational si respins in corner.

12′ Ioan Hora il inlocuieste pe Sougou.

10′ Sougou a cazut pe teren in urma sprint-ului. Problemele par sa fie serioase pentru senegalez, abia refacut dupa ultima accidentare.

9′ Buzbuchi iese din careu si respinge din fata lui Sougou care urmarea o centrare in adancime.

6′ Diogo Valente suteaza spre coltul lung din afara careului, insa mingea trece pe langa poarta.

2′ Constantenii reusesc primul sut pe poarta al partidei. Chitu trage in diagonala, dar nu prinde cadrul portii aparate de Felgueiras.

2′ Kapetanos spritneaza rapid spre poarta, dar de la marginea terenului se ridica fanionul pentru offside.

1′ A inceput meciul.

CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Maftei, Camora – Luis Alberto, Muresan – Sougou, Diogo Valente, Bastos – Kapetanos
Antrenor: Ioan Andone

Viitorul Constanta: Buzbuchi – Balasa, Bejan, Larie, Tosca – Vastag, Lazar – Iancu, Dica, Chitu – Alibec
Antrenor: Catalin Anghel

Partida este transmisa de Dolce Sport de la ora 19:30 si poate fi urmarita in format LIVETEXT pe site-ul sptfm.ro.

Sursa foto: enational.ro.