VIDEO / Cu Messi in zi mare, Argentina bate in Chile si se desprinde in grupa de calificare!

Argentinianul Leo Messi a reusit o noua evolutie remarcabila la Santiago, in disputa contra reprezentativei Statului Chile, din preliminariile Cupei Mondiale, zona sud-americana. Atacantul Barcelonei a deschis scorul in minutul 27, acesta fiind cel de-al 14 gol la prima reprezentativă in cele 14 meciuri cu Alejandro Sabella selectioner.

Jucatorii Realului, Angel Di Maria si Higuain au creat golul al doilea, dupa doar trei minute, primul pasandu-i decisiv celui de-al doilea! Chilienii au redus diferența in al doilea minut de prelungire al partidei, prin Gutierrez, insa prea tarziu pentru o eventuala egalare.

De la ultima infrangere suferita la limita in Venezuela, aceasta a  fost a sasea victorie in aceste preliminarii pentru argentinieni, in noua jocuri, acestia fiind lideri solitari, cu 20 de puncte, trei mai multe decat revelatia Ecuador, care a scos doar un egal, 1-1, in Venezuela.

Surpriza acestei etapei sud-americane a fost victoria la scor, 4-1, pe care Bolivia, penultima in clasament, a reusit-o impotriva campioanei continentale, Uruguay!

Veteranul atacant de 33 de ani, Carlos Saucedo a reusit o tripla senzationala. „Celestii” ocupa doar locul cinci, care duce la baraj cu o formatie din Asia, avand 12 puncte, la fel ca si Venezuela, a patra clasata, si Chile, echipa de pe locul sase.