Sabau intelege rezultatul neasteptat in fata Olandei: „S-au autodepasit in Turcia si au cazut fizic in fata olandezilor!”

Antrenorul Rapidului, Ioan Ovidiu Sabau a discutat despre infrangerea suferita de Romania in fata Olandei, scor 1-4, pe Arena Nationala, din preliminariile Campionatului Mondial – Brazilia 2014. „Motul” intelege rezultatul obtinut in fata „portocalei mecanice”, motivul principal fiind faptul ca jucatorii romani s-au autodepasit in Turcia…

Jucatorii nostri au început bine, au avut doua ocazii mari, prin Torje si Grozav. Au fost niste situatii la limita, aparatorii Olandei au fost foarte ezitanti si tematori în primele minute, preocupati de echipa noastra, ca urmare a victoriei din Turcia. Ce mai poti sa spui la 4-1? Am primit doua goluri din faze fixe, am revenit la 2-1 si am avut un final bun de prima repriza, în care olandezii abia mai ieseau din propriul careu, dar a venit acel penalty din care s-a facut 3-1.

S-au concentrat foarte mult în Turcia, unde a fost un joc extrem de important, cu o incarcatura foarte mare. Doar cine face performanta intelege ce s-a intamplat. S-au autodepasit si fizic, ca dovada rezultatul si jocul foarte bun din Turcia.

Cu Olanda am fost lenti, previzibili si nu am avut viteza, nu doar in deplasare, ci si in gasirea solutiilor. Dupa golurile primite, adversarul a avut incredere, iar noi nu am mai avut solutii, le-am gasit foarte greu. Echipa Romaniei a aratat bine in primele trei jocuri. Inca sunt jucatori care nu sunt obisnuiti sa joace doua meciuri la un asemenea nivel. Inainte de meciul direct, Olanda a jucat cu Andorra, iar noi cu Turcia. E greu sa iti revii fizic si mental. Haideti sa ne uitam la ce echipe si in ce campionate joaca fotbalistii Olandei!„, a declarat Sabau in conferinta de presa.

Postat în DIVERSE

1. Vali D spune:

Da… acum se cauta „vina”. Insa, s-a vazut de la departare ca au fost peste noi. Chiar daca arbitrii au fost de partea Olandei.