Moto GP / Pedrosa urca pe prima treapta a podimului la Suzuka si se apropie cu pasi mici de liderul Lorenzo

Dani Pedrosa, pilotul spaniol al echipei Repsol Honda a castigat Marele Premiu al Japoniei, fara a periclita insa pozitia de lider a lui Jorge Lornezo(Yamaha), care a reusit sa incheie cursa de la Suzuka pe locul secund.

Pedrosa, locul doi in clasmentul pilotilor, a dominat cursa de la Suzuka de la cap la coada, gonind cu fermitate in fata conationalului si adversarului  sau la titlul pe 2012. Cel de al treile loc al podiumului a fost ocupat de Alvar Bautista(Honda Gresini)

Australianul Casey Stoner(Repsol Honda), campionul en-titre al Moto GP, s-a clasat abia pe locul 5 dupa ce a pierdut duelul cu Andre Dovizioso(Monster Yamaha)
Multiplul campion mondial,Valentino Rossi a dezamagit din nou, incheiind cursa pe locul 7, urmat de coechipierul sau de la Ducati, Nikky Hayden.

In clasamentul general, Jorge Lornezo conduce cu un avans de de 28 de puncte de urmatorul clasat Dani Perdosa. Casey Stoner ocupa pozitia a treia, dar se afla la peste 100 de puncte fata de primii doua pozitii.

sursa: ziare.com