Satisfacut dupa meciul cu Turcia, Piturca asteapta Olanda la rand: „Am spus clar ca-mi doresc sase puncte din «dubla»!”

Selectionerul Victor Piturca exulta dupa victoria de la Istanbul impotriva Turciei, succes nesperat pentru cei mai multi dintre suporterii „tricolorilor”. Cele trei puncte obtinute, vineri seara, pe stadionul „Sukru Saracoglu” trimite Romania in topul clasamentului, la egalitate de puncte cu liderul Olanda.

Dupa trei partide dispuate in Grupa D preliminara a CM 2014, Romania nu a pierdut niciun punct si nu a incasat niciun gol, inscriind in schimb sapte.

Selectionerul Piturca le pune in vedere tuturor ca a trecut cu bine prima etapa a planului, acela de a obtine 6 puncte din meciurile de anul acesta cu Turcia si Olanda. Desi doua puncte din ambele partide i-ar fi multumit pe cei mai multi, antrenorul primei reprezentative se gandeste acum sa supuna „Portocala Mecanica”.

„Am spus clar ca-mi doresc sase puncte din «dubla» asta, iata ca prima lupta a fost castigata. E o victorie mare si meritata, la capatul unui joc exceptional. Turcia nu si-a creat mari ocazii, exceptand poate faza din minutul 8, dar a salvat Tatarusanu.

Am facut bine ambele faze: am fost aproape perfecti in defensiva, iar in atac lucrurile au mers bine in prima repriza, o circulatie foarte buna a balonului, pentru ca apoi sa trecem la contraatacuri rapide. Meritam sa mai inscriem un gol!

Venim după un meci epuizant, trebuie sa ne refacem foarte repede. Ma gandesc sa fac 2-3 schimbari, o oarecare rotatie a jucatorilor.Toata lumea stie ca din punct de vedere fizic Olanda sta extraordinar”, a declarat Vicotr Piturca pentru gsp.ro.

Postat în NATIONALA

1. Mihai spune:

I-a iesit, ce sa mai, mai ales ca l-a folosit chiar si pe Cocis care dupa parerea mea este total pe langa fenomenul fotbal! Acum sa vedem Marti daca o sa-i iasa iar. La ce noroc are aproape ca sunt sigur ca cel putin un egal vom face si cu Olanda! Dar si norocul face parte din joc si astfel o sa califice din nou echipa Nationala!