Baschet / Real Madrid castiga derby-ul Euroligii, dupa un meci nerecomandat cardiacilor

10.930 de spectatori din capitala Spaniei au urmarit cu sufletul la gura partida derby a etapei inaugurale din Euroliga masculina de baschet dintre echipa lor de suflet, Real Madrid si Panathinaikos Atena, contand pentru grupa A. A invins formatia lor favorita cu 85-78, dar tot asa de bine puteau castiga adversarii, care au condus la finele primei reprize cu noua puncte.

Gazdele au recuperat in patru minute diferenta, dar oaspetii au intors scorul la sfarsitul sfertului al treilea, 60-59. Ultimele 10 minute au fost un adevarat spectacol sub cele doua panouri, dominate de Fernandez, autor a 25 de puncte si Mirotic, 18, de la Real, respectiv Shorthanidis, 23, acesta din urma fiind introdus spre final, deoarece avea patru greseli personale.

Rivala FC Barcelona Regal, repartizata de sorti in grupa D, s-a impus la sase cosuri, 72-60 in fata noii promovate in elita. Brose Baskets Bamberg.  in aceeasi grupa, Besiktas

Istanbul a facut scor, 81-65 cu Partizan Belgrad. Un meci pe muchie de cutit a avut loc la Milano, unde Emporio Armani a castigat cu 80-75 confruntarea cu Anadolu Efes Istanbul. din grupa C. Ultimul meci, incheiat aproape de miezul noptii trecute, a revenit formatiei Alba Berlin, invingatoare cu 92-82 pe terenul lui Montepaschi Siena, tot in grupa C.

Autor: Radu Levârdă (Sport Revolution)

Etichetat cu: , , , , , , , , , , ,