Judo / Toate numele importante din intreaga lume si-au dat intalnire la Abu Dhabi. Emiratele Arabe gazduiesc primul Grand Prix dupa JO! Borcea si Olaroiu, printre cei care au inmanat premiile sportivilor!

Sportivi din 27 de tari sunt prezenti pentru al patrulea an consecutiv la Grand Prix-ul de judo de la Abu Dhabi. Turneul din acest an este cu atat mai important cu cat este prima competitie majora ce se desfasoara dupa Jocurile Olimpice de la Londra din vara acestui an.

In prima zi a competitiei niciun roman nu a fost prezent pe tatami. Categoria 48 kilograme feminin a fost castigata de brazilianca de 19 ani,  Gabriela Chibana care s-a impus in fata belgiencei Amelie Rosseneu.

La categoria 52 kilograme Majlinda Kelmendi a castigat medalia de aur, dupa ce a trecut in ultimul act de brazilianca Erika Miranda.

Finala categoriei 57 kilograme a fost castigata, dupa doar un minut si 37 secunde, de Helene Receveaux care a finalizat cu ipon si a incheiat rapid conturile cu Tina Zeltner din Austria.

La masculin, la categoria 60 kilograme, rusul Beslan Murdanov a castigat finala cu gerogianul Amiran Papinashvili, iar azerul Nijat Shikhalizada a cucerit aurul la 66 kilograme dupa ce l-a invins prin ipon pe uzbekul Rishod Sobirov.

Interesant este ca in editia din acest an, fostul antrenor al Stelei, Cosmin Olaroiu impreuna cu fostul actionar al „cainilor”, Cristi Borcea, au oferit premiile si buchetele de flori medaliatelor de la categoria 48 kilograme. Acestia au onorat invitatia lui Marius Vizer, presedintele Federatiei Internationale de Judo.