Handbal / Cristina Neagu a revenit pe teren! Aproape doi ani au trecut de la ultimul joc al celei mai bune jucatoare din lume in 2010

Cristina Neagu a revenit pe teren dupa 20 de luni, in meciul pe care Oltchim l-a castigat, scor 34-23, in fata Coronei Brasov. A intrat pe teren in minutul 44, pe postul de inter stanga, si a facut ambele faze de joc, atac si aparare. A reusit si un gol din sapte metri in ultimul minut de joc.Cristina Neagu a declarat la sfarsitul meciului ca a avut mari emotii, dar ca spera sa creasca de la meci la meci.

„Am avut mari emotii, nu doar pentru ca reveneam pe teren, ci pentru ca revenirea a fost la Brasov. Sunt fericita ca mi-a iesit tot ce mi-am dorit, atat mie cat si echipei, dar inca mai am mult de munca, o iau pas cu pas, sper ca in urmatoarele luni sa cresc de la joc la joc”, a declarat Neagu pentru Mediafax.

Neagu s-a accidentat la umar in februarie 2011 si a fost operata in Statele Unite. A reinceput pregatirea cu mingea in urma cu doua saptamani, iar antrenorul Vestergaard anuntase ca vrea sa o foloseasca cateva minute in meciul cu Brasovul.

Jucatoarea in varsta de 24 de ani a fost declarata cea mai buna jucatoare a lumii la finalul anului 2010, dupa un sezon in care jucase cu Oltchim in Liga Campionilor si obtinuse bronzul european cu reprezentativa Romaniei.

In meciul de miercuri si Mariana Tarca, antrenoarea echipei Corona Brasov, si-a sarbatorit implinirea varstei de 50 de ani. Tarca si Neagu au primit buchete de flori.