VIDEO / Inter, castigatoare pe terenul lui Milan, in „Derby della Madonnina”! Golul lui Walter Samuel si greselile arbitrului le-au adus „nerazzurrilor” toate punctele

Internazionale Milano a castigat cu scorul de 1-0 pe terenul lui AC Milan, in meciul de duminica, din cadrul etapei a VII-a din Serie A. „Derby della Madonnina” a fost decis de golul lui Walter Samuel, marcat in minutul al patrulea.

Debutul partidei a fost marcat de erorile grave ale portarului gazdelor, Christian Abbiati. Prima a fost comisa chiar in minutul al treilea, cand goalkeeper-ul a iesit pe sub minge la o centrare venita de pe stanga, dintr-o lovitura libera de la distanta, iar Walter Samuel s-a descotorosit de marcajul lui De Sciglio si a punctat cu o lovitura de cap, din plonjon. Doua minute mai tarziu, a gresit o pasa simpla si i-a dat mingea in picior lui Diego Milito, dar si-a reparat eroarea, blocandu-l in doua randuri pe atacantul argentinian.

„Diavolii” nu au reusit sa revina si au avut chiar si un gol anulat in mod eronat la Montolivo, din pricina unui presupus fault comis de Emanuelson asupra portarului Handanovic. In repriza a doua, Nagatomo a fost eliminat de la Inter, iar presiunea AC Milan s-a intensificat serios si ocaziile au inceput sa curga la poarta „nerazzurrilor”, dar fara succes. Boateng si Pazzini au fost principalele pericole pentru echipa antrenata de Andrea Stramaccioni, dar nu au reusit sa concretizeze ocaziile venite in urma presiunii, iar Inter a cucerit toate cele trei puncte. In mitanul secund „diavolii” au avut si un penalty neacordat, la o tinere a lui Walter Samuel la Robinho.

Iata rezumatul partidei AC Milan – Internazionale Milano 0-1:

Milan: Abbiati – Bonera (Abate ’50), Mexes, Yepes, De Sciglio (Robinho ’57) – de Jong, Montolivo – Emanuelson, Boateng, El Shaarawy (Pazzini ’71) – Bojan;
Antrenor: Massimiliano Allegri;

Inter: Handanovic – Ranocchia, Samuel, Juan – Zanetti, Gargano, Cambiasso, Nagatomo – Coutinho (Guarin ’46) – Cassano (Pereira ’53), Milito (Palacio ’71);
Antrenor: Andrea Stramaccioni.

Sursa foto: „AP”, via „uk.eurosport.yahoo.com”