FINAL – Etapa a XI-a / Gloria Bistrita – Pandurii Tg.Jiu 1-3. Gorjenii au meritat, dar au marcat primul gol dintr-o pasa venita din aut de poarta! Bistritenii se pot lauda cu golul marcat de la peste 30 de metri!

Duminica, 7 octombrie, Gloria Bistrita a intalnit pe teren propriu fostul lider al Ligii I, Pandurii Tg. Jiu, intr-un meci contand pentru etapa a XI-a. Din pacate pentru bistriteni, gorjenii s-au impus cu 3-1, asta desi in ultimele 10 minute acestia au evoluat cu un om mai putin, la scorul de 2-1.

Primul gol marcat de Radut a fost realizat in urma unei pase venita dupa linia de fund a terenului! Matulevicius a marit diferenta la inceputul reprizei secunde, iar Predescu a redus din diferenta, reusit golul meciului, printr-un sut direct din lovitura libera de la peste 30 de metri! Cu un om mai putin, gorjenii au dat lovitura de grataie cu 7 minute inainte de final, marcator Nistor!

In urma acestui rezultat, Pandurii egaleaza Steaua in fruntea clasamentului, dar au un joc mai mult disputat, in timp ce Gloria Bistrita ramane pe loc retrogradant cu 6 puncte.

FINAL!

’83 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLL PANDURII! Contraatac fulgerator al oaspetilor, cu Nistor in prim plan, acesta finalizand cu un sut din alergare pe sub Dolha.

’81 Alexandru Vlad primeste galben pentru un fault tare din spate, acesta fiind al doilea il primeste si pe cel rosu!

’72 GOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL BISTRITA! Predescu reduce din diferenta cu un sut magnific de la peste 30 de metri, din lovitura libera! Mingea atinge transversala si se duce superb sub bara!

’65 Romario Pires ii lasa locul in teren lui Enescu.

’63 OCAZIE Bistrita! Predescu suteaza violent din lovitura libera, direct pe coltul portii, dar Mingote respinge in lateral.

’61 OCAZIE Pandurii! Maxim nu reuseste sa inscrie din 6 metri, in pozitie de unu la unu cu Dolha!

’57 Prima schimbare la Gloria. Iese Braganca si intra Tarca.

’56 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLL PANDURII! Matulevicius majoreaza avantajul oaspetilor, pe contraatac, printr-o reluare cu latul, din centrul careului, fara sanse pentru Dolha.

’52 Se executa o lovitura libera a gazdelor de la peste 25 de metri, insa balonul se duce putin alaturi

PAUZA

’42 OCAZIE Gloria! Sut splendid al lui Braganca de la peste 20 de metri, mingea zguduie transversala si cade apoi in teren!

’40 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLL PANDURII! Radut inscrie dupa o faza confuza in careul Gloriei. Reluarile arata ca mingea a iesit in aut de poarta inainte de a fi trimisa catre fostul jucator al Stelei, dar golul a fost validat!

’38 Gorjenii pun presiune in acest final de repriza, insa gazdelel e apara in fata liniei careului mare