Dan Petrescu sufera din nou pe banca lui Dinamo Moscova. Dupa doua victorii consecutive in campionat, trupa lui „SuperDan pierde acasa in fata liderului, Anji!

Din nou probleme pentru Dan Petrescu pe banca lui Dinamo Moscova! Dupa doua victorii consecutive in campionat, „politistii” au pierdut cu liderul din Rusia, Anji Makhachkala, scor 0-2. Zhirkov, in minutul 76 si Eto`o, in minutul 87, au marcat golurile prin care Anji isi mareste avansul in fruntea clasamentului…

Chiar daca echipa lui Guus Hiddink s-a impus, meciul nu a inceput favorabil pentru formatia din Daghestan. in minutul 9, Juan Carlos a fost eliminat dupa un fault din pozitie de ultim aparator si Anji era nevoita sa joace practic un meci intreg in inferioritate.

Dinamo Moscova a dominat prima repriza, insa maghiarul Dzsudzsak a ratat din toate pozitiile. in atac s-a simtit absenta lui Kevin Kuranyi, iar Misimovic a fost introdus abia cu 3 minute inainte de finalul partidei.

Imediat dupa pauza egalitatea a fost restabilita pe teren, dupa ce Schildenfeld a vazut si el rosu. Anji a dat lovitura cu un sfert de ora inainte de final prin Zhirkov, iar apoi Eto`o inchis tabela cu 3 minute inainte de final printr-un sut frumos cu exteriorul din interiorul careului.

Dupa acest succes, Anji Makhachkala isi consolideaza pozitia in fruntea clasamentului cu 26 de puncte, la 4 lungimi in fata ocupantei locului secund, Terek Grozny. De cealalta parte, formatia lui Dan Petrescu a ajuns pe locul 14, cu doar 9 puncte acumulate in 11 etape.