Bundesliga: Din victorie in victoria, Bayern München distanteaza toate urmaritoarele fiind singura echipa care inca nu a pierdut niciun punct

O saptamana  internationala nereusita pentru majoritatea echipelor germane. In Champions League, Bayern infranta, Dortmund si Schalke doar cu cate un punct, iar in Europa League,  Leverkusen si   Hannover victorioase la limita, Stuttgart si Mönchengladbach invinse clar. Doar 8 puncte din 21 posibile, un bilant care nu necesita comentarii suplimentare.  Dupa aceasta etapa, liga germana va lua  o scurta pauza in vederea meciurilor echipei nationale cu Irlanda (Dublin, 12 octombrie) si Suedia (Berlin, 16 octombrie) in cadrul preliminariilor campionatului mondial…

AUGSBURG – BREMEN 3-1 (2-1). Debut furtunos al gazdelor cu gol dupa numai 95 de secunde: centrare Verhaegh realuarea balonului cu capul din plonjon de catre Werner si 1-0. Werder a dominat apoi categoric, a egalat prin de Bruyne (19), dar inedicizia apararii a costat un nou gol, Hain marcand din apropiere (31). Dupa pauza jocul a fost echilibrat, oaspetii au jucat tot mai inexact primind un nou gol prin Baier (71) dupa un contraatac. Prima victorie a gazdelor absolut meritata, ele marcand mai multe goluri decat in sase partide anterioare.egh  Verhaegh

BAYERN – HOFFENHEIM 2-0 (1-0). Multipla campioana a facut un meci de antrenament in care a intreprins exact atat cat sa-si asigure cele trei puncte. „Omul zilei“ a fost Franck Ribery autor al ambelor goluri in minutele 19 si 47 la pasele in careu ale lui Müller si Kroos. Bavarezii au cam facut economie de forta, majoritatea lor fiind chemati in loturile nationale respective. Sapte victorii in sapte jocuri este un record egalat pentru Bundesliga. In alta ordine de idei, dupa conflictul din cursul saptamanii intre  Heynckes si Sammer se pare ca pacea a fost reinstaurata.

SCHALKE – WOLFSBURG 3-0 (1-0). Starea echipei vizitatoare dezolanta ca si pana acum, fara stabilitate in aparare si fara forta in atac, victoria la scor a gazdelor fiind inafara oricarui dubiu. Statistica vorbeste de la sine: suturi: 13-5, cornere: 10-1, posesia mingii: 61-39. Au marcat: Farfan (33), Affelay (46), primul sau gol in campionatul german si Neustädter (58).

FREIBURG – NÜRNBERG 3-0 (1-0). Scorul este desigur exagerat el fiind „rotunjit“ in minutele de prelungire ceea ce insa nu ascunde slabiciunile echipei „france“ aflata la a patra infrangere consecutiva.  Nürnberg nu are aparatori de clasa (ne amintim de „bietul“ Marcos Antonio care azi nici nu a facut parte din lot), adversarii avand o situatie facila. Au marcat: Makiadi (36), Caligiuri (90, din penalti) si Terrazzino (90).

MAINZ – DÜSSELDORF 1-0 (0-0). O victorie care avantajeaza clar echipa gazda, in prima repriza dominata copios si scapata ca prin urechile acului la patru mari ocazii de gol ale oaspetilor. In repriza a doua Mainz a fost echipa mai activa, dar golul lui Noveski (85) a fost oarecum norocos, acesta reluand balonul din marginea careului mic dupa o pasa a lui Ivanschitz. Mainz reuseste sa urce in zona mediana a clasamentului privind ceva mai linistita partile urmatoare.

FÜRTH – HAMBURG 0-1 (0-1). Doua echipe cu mari necazuri s-au confruntat la un nivel fotbaliastic mediocru. Castigand un balon la jumatatea terenului in fata lui Schmidtgall, Son a scapat singur spre poarta adversa marcand in  minutul 17 unicul gol al intalnirii. Gazdele au atacat mai mult, au reusit o superioritate platonica in…statistica, dar insuccesul le mentine  pe ultimul loc, grijile retrogradarii devenind tot mai acute.

MÖNCHENGLADBACH – FRANKFURT 2-0 (2-0). Oaspetii au avut o clara superioritate  dominand copios dar spre deosebire de partidele anterioare total ineficace. A fost suficient un sut de  …duminica a lui Arango (music) si un  contraatac finalizat de de Jong (24) pentru ca gazdele sa castige cele trei puncte si sa iasa deocamdata din pasa neagra in care s-au aflat in ultimele saptamani atat in campionat cat si international. In repriza a doua gazdele nu au avut niciun sut pe poarta, s-au aparat cu pretul a 4 cartonase galbene, oaspetii avand posesia mingii peste 70 la suta, Dar, fireste, la urma conteaza golurile.

STUTTGART – LEVERKUSEN 2-2 (1-1). Echipa gazda a fost prinsa pe picior gresit inca din primele minute. Bellarabi a centrat in spatele apararii si din  careul mic Kiessling (12) a reluat balonul in poarta. Cu putin…noroc gazdele au egalat prin Ibisevic (19) care a transformat un penalti la un fault comis de Rolfes asupra lui Traore. Dupa pauza mezinul meciului, Holzhauser (19 ani) a centrat perfect la Ibisevic (55) si acesta a marcat. Bucuria a fost insa de scurta durata pentru ca la o noua eroare colectiva a apararii „svabilor“ Kiessling (59) a stabilit scorul final. Dupa 22 de ani cele doua realizeaza primul lor meci egal !

HANNOVER – DORTMUND 1-1(0-1). Joc crispat in prima parte, combatantele ramanand indelung intr-un corset de siguranta. Prima actiune a campioanei a dus la gol, balonul circuland de la Götze la Piszczek care a centrat la marginea careului mic si Lewandowski (26) a deschis scorul. In repriza secunda gazdele au avut trei atacanti (Ya Konan, Abdelaoue si Diouf) pe teren fortand egalarea, ratarile oaspetilor  facilitand-o in final. Huszti a executat o lovitura libera, Ya Konan a prelungit la Diouf care a inscris din mijlocul careului. Gazdele isi pastreaza invincibilitatea pe teren propriu care dureaza de mai bine de un an si jumatate.