Final – Etapa a XI-a / Viitorul Constanta – Petrolul Ploiesti, 1-2. Rednic reinnoada legatura cu suporterii, cu doua schimbari providentiale

Petrolul Ploiesti a invins Viitorul Constanta, cu scorul de 2-1, intr-un meci disputat pe terenul Farului. Extrem dem otivati in prima repriza, elevii lui Catalin Anghel au reusit sa-i tina in sah pe toata durata primei reprize pe „gazarii” lui Rednic, afectati de infrangerea in fata Stelei din etapa trecuta. Pe nepusa masa, gazdele s-au trezit la conducerea partidei in minutul 12′ dupa ce Galamaz a reluat cu capul in propria-i poarta in urma unei lovituri libere batute de Dica.

La scorul de 1-0 pentru Viitorul, suporterii „petrolisti” au intors armele impotriva proprirei echipe, cerandu-i demisia lui Mircea Rednic si sugerandu-le jucatorilor „galben-albastri” sa joace fotbal. Prima repriza parea insa blestemata pentru ploiesteni. Grozav scapa singur cu portarul in minutul 44′ dar Vatca ii iese in intampinare si reuseste sa respinga sutul.

La pauza, Rednic i-a tinut in sedinta pe jucatorii sai pana la reluarea partidei, iar in mitanul secund, „gazarii” aratau un alt joc. Cu toate acestea golul a intarziat sa vina. Rednic a anticipat insa extraordinar schimbarile necesare in teren. Hamza ii ia locul lui Grozav in minutul 72 si peste doua minute inscrie golul egalizator.

Cu doar cinci minute inainte de final, Morar, o alte schimbare insipirata a lui Rednic duce scorul la 2-1 si „lupii galbeni” reusesc sa se impuna in deplasare cu Viitorul, in fata unor suporteri ostili, „palmuiti” intr-un final de „Puriu”.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

94′ FINAL

92′ Mladen este eliminat,d upa ce ia doua cartonase galbvenela un interval scurt de timp.

86′ GOOOOOOOOOOOOOOOOL Petrolul! Morar primeste mingea in stanga careului advers si inscrie cu un sut in diagonala, fara sansa pentru Vatca.

78′ Ionut Larie vede cartonasul galben pentru tinere de tricou la Hamza.

77′ Marius Albu intra in locul lui Alibec.

76′ Ratare uriasa pentru Petrolul! Bokila scap[a singur in dreapta careului advers,patrunde si il dribleaza pe vatca, dar sutul decisiv este defectuos si mingea fiind trimisa in tribune.

74′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Petrolul! Hamza inscrie pentru Petrolul, in urma unei pase venite de la Marinescu. Sutul in diagonala s-a lovit de bara si apoi a intrat in plasa.

72′ Hamza intra in locul lui Grozav.

65′ Vastag il inlocuieste pe Dica.

63′ Bokila suteaza in zid din lovitura libera, dar mingea ramane in posesia „gazarilor”. Grozav este servit in fata, dar de la margine se ridica fanionul pentru offside.

60′ Oprita il inlocuieste pe Cristea.

55′ Vatca plonjeaza si scaote sutul trimis de Marinescu de la peste 20 de metri.

50′ Bejan se resimte dupa duel violent cu Cristea.

50′ Iancu bate un corner de pe dreapta, dar oaspetii resping din marginea careului mic.

46′ Se reia meciul.

45′ PAUZA

45′ Cristea bate un corner de pe dreatpa, dar constantenii resping atacul.

44′ Grozav scapa singur cu portarul, dupa o greseala comisa in defensiva de Larie. Portarul Vatca iese la intampinare si respinge senzational sutul dealtfel slab al mijlocasului ploiestean.

38′ Chitu si Gabi Iancu suteaza pe rand spre paorta oaspetilor, dar Bornescu respinge de fiecare data.

34′ Petrolul executa un corner de pe stanga,  mingea este respinsa si se opreste intr-un final in bratele lui Vatca.

33′ Joc neconvingator al „gazarilor” pan ain prezent. Fanii Petrolului striga „Demisia!” din tribune, fanii  „lupilor galbeni” contestandu-l astfel pe antrenorul Mircea Rednic.

28′ Din nou Chitu ameninta poarta adversa. Scapat singur in careu, este servit din adancime , dar preluarea sa este anevoioasa si in cele din urma este deposedat.

27′ Chitu primeste in careu si porneste un atac extrem de periculos, dar faulteaza in atac.

23′ Mustivar isi tine un adversar de tricou si este avertizat.

23′ Onicas vede cartonasul galben pentru un fault din spate.

21′ Iancu ia o faza pe cont propriu, dar este blocat de doi adversari in preajma careului advers.

14′ Adrian Cristea trage in diagonala de pe stanga, dar nu reuseste sa gaseasca spatiul portii.

12′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOL Viitorul! Dica executa o lovitura libera din extrema stanga. Mingea ajunge in careu, iar Galamaz respinge cu capul, hazardat in propia-i poarta.

10′ Onicas suteaza de la mare distanta, dar nu prinde cadrul portii si mingea survoleaza transversala.

5′ Chitu este in offside.

‘5 Bokila reia cu capul dupa o p;asa din dreapta venita de la Boudjemaa. mingea trece insa pe deasupra portii.

3′ Alibec vede cartonasul galben pentru un fault dur la Galamaz.

1’ A inceput meciul

Viitorul: Vatca – Mladen, Bejan, Larie, Toşca – Onicas Al. Lazar – Iancu, Dica, Chitu – Alibec;