FINAL – Etapa a XI-a / Gaz Metan Medias – Dinamo Bucuresti 2-2. Mediesenii au dat trei goluri, dintre care unul in propria poarta

Dinamo si Gaz Metan au remizat pe stadionul din Medias, la capatul unei partide extrem de disputate, cu multiple rasturnari de situatie, atacurile la cele doua porti tinandu-se lant de-a lungul meciului.

Mult mai prezenti in ofensiva la inceputul infruntarii, elevii lui Bonetti au reusit sa deschida scorul inca din minutul 17, prin Alexe dupa o faza creata de Danciulescu.

Golul inscris de „alb-rosii” i-a desteptat pe medieseni care au inceput a se simta in atac. In minutul 26, eforturile lor au dat roade, Astafei inscriind in urma unei pase venite de la Bawab.

Dupa egalare, gazdele raman periculosi in preajma careului advers, Dinamo avand minute bune in care nu mai reusisera sa se apropie amenintator de paorta lui Greab. „Cainii” primesc in minutul 39 ce-a de a doua lovitura. Acelasi cuplu ofensiv Astafei – Bawab ii pune la respect pe oaspeti, primul centrand in careu si al doilea reluand cu calcaiul, reusind golul sezonului, la capatul unei faze extrem de cursive.

Fluierul primei reprize ii gaseste pe dinamovisti condusi, atat pe tabela de marcaj, cat si in joc. A doua reprzia avea sa le poarte insa mult noroc.

In minutul 49′ Trtovac deviaza in propria-i poarta o centrare a lui Catalin Munteanu si dinamovistii prind din nou aripi, in urma unui gol dat de adversari.

Mediesenii nu s-au pierdut cu firea si au continuat seria de atacuri la poarta lui Naumovski, care a avut in meciul cu „gazarii” unul dintre cele mai grele meciuri ale sezonului curent de Liga1.

Cu o jumatate e ora inainte de fluierul final al partidei, Nica vede din cauza unui gest nervos cel de-al doilea cartonas galben si este eliminat, lasandu-si echipa in 9 jucatori de camp. Din acest moment atacurile gazdelor s-au inmultit, insa gradul lor de periculozitate a scazut constant spre finalul partidei, care i-a gasit mai periculosi in atac pe dinamovist.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

92′ FINAL

89′ Bawab suteaza slab din apropierea portii si Naumovski retine.

88′ Centrarea de la coltul din stanga al terenului este executatae de Catalin Munteanu. Frasinescu respinge din propriul careu.

87′ Frasinescu il deposedeaza pe Alexe in careul gazdelor si dinamovistii obtin cornerul

87′ Naumovski scoate un sut periculos care ameinta plasa portii dinamoviste.

85′ Tahar vede cartonasul galben pentru un fault la Boubacar.

84′ Rus scapa singur cu Greab, dar portarul lui Gaz metan iese din careu si reuseste sa il opreasca pe dinamovist.

83′ Koulibali il inlocuieste pe Tucudean, intrat abia la pauza.

83′ Ocazie mare pentru Gaz Metan! Akaki reia din careul advers, la o palma pe langa paorta lui Naumovski.

78′ Nica vede al doilea cartoans galben in urma unui gest de nervozitate si este eliminat.

76′ Dinamo forteaza de minute bune patrunderea in careul lui Gaz Metan, insa fara succes.

69′ Todea suteaza cu efect din marginea careului, dar Naumovski plonjeaza si retine.

65′ Ocazii in lant ale gazdelor la poarta lui Naumovski care retine rand pe rand suturile spre poarta ale „gazarilor”.

64′ Greab prinde cu dificultate sutul lui Tucudean din careu, dupa un atac rapid al oaspetilor.

63′ Trtovac reia cu capul din lovitura libera si dinamovistii resping in corner.

62′ Nica vede cartonasul galben pentru un fault dins pate la Petre.

60′ Tucudean este urmarit cu o centrare in careu, dar Greab ajunge primul la minge.

56′ Pulhac vede cartonasul galben petnru interventia de mai devreme.

55’Pulhac si Eric se resimt dupa un duel in marginea careului mediesean.

55′ Ocazie mare pentru Gaz Metan! Astafei suteaza din marginea careului, dar mingea izbeste bara!

51′ Laurentiu Rus vede cartonasul galben, pentur un fault comis la centrul terenului.

50′ Bawab suteaza in plasa laterala, din careu, dupa o pasa venita din flancul stang.

48′ GOOOOOL Dinamo! Trtocvac inscrie in propria poarta dupa o incercare esuata de a  respinge o centrare in care a lui Catalin Munteanu

46′ S-a reluat meciul.

45′ PAUZA

42′ Astafei obtine un corner dupa o patrundere in careul dinamovist. Executia ramane fara urmari.

39′ GOOOOOOOOOOOL Gaz Metan! Bawab primeste in careu, din flancul drept si inscrie din intoarcere, cu calcaiul ceea ce ar putea deveni golul etapei.

34′ Bawab este foarte agresiv in joc si este avertizat.

30′ Eric suteaza din corner, dar mingea este respinsa de la prima bara.

30′ Bawab obtine o lovitura din stanga pentru Medias. Centrarea este respinsa in corner.

28′ Astafei este aproape de o noua deviere spre poarta, dar Naumovski aunge primul la minge si retine.

26′ GOOOOOOOOOOOOOOL Gaz Metan! Astafei inscrie, dupa o pasa servita de Bawab din marginea stanga a careului.

24′ Petre este cel care bate cornerul, dar Naumovski iese bine si retine centrarea.

24′ Ciprian Petre apare din nou in stanga, centreaza, insa mingea in careu, dar mingea este respinsa in corner.

20′ Ciprian Petre bate o lovitura libera de pe stanga, mingea este deviata in careu,  dar dinamovistii reusesc sa respinga pericolul.

17′ GOOOOOOOOOOOOOOOOL Dinamo! Alexe inscrie din fata portii dupa o faza construita de Danciulescu.

12′ Alexe scapa singur cu portarul advers, dupa o gafa comisa de Trtovac. Greab intervine si reuseste sa-i fure mingea de la picioare atacantului dinamovist.

8′ Petre patrunde in stanga careului dinamovist si suteaza in diagonala, dar mingea se opreste in blocajul „cainilor”.

6′ Ocazie mare pentru Dinamo! Danciulescu reia spectaculos din foarfeca o centrare trimisa de Alexe, dar mingea trece putin peste poarta gazdelor.

1′ A inceput meciul.

Gaz Metan:  Greab – Buzean, Frasinescu, Akaki, Trtovac – Tahar, Todea – Astafei, Eric, C. Petre – Bawab;
Antrenor: Cristi Pustai

Dinamo: Naumovski – Nica, Luchin, Dr. Grigore, Pulhac – C. Munteanu – C. Matei, Boubacar, Curtean – Alexe, Dănciulescu;
Antrenor: Dario Bonetti

Sursa foto: „ProSport”