FINAL – Etapa a XI-a / CS Turnu Severin – Rapid Bucuresti 0-1. Giulestenii pleaca cu toate cele trei puncte de la Severin, fara prea mult spectacol

Rapid Bucuresti este la a doua victorie consecutiva, o premiera in acest sezon al Ligii 1. Desi nu au facut un joc extraordinar, elevii lui Ovidiu ioan Sabau au reusit sa intre la vestiare cu avantaj, dupa golul inscris de Teixeira in minutul 23′. in repriza a doua, giulestenii nu au mai aratat nimic nici din putinul fotbal pe care l-au jucat in primul mitan, fiind mai degraba concentrati pe conservarea rezultatului.

In ultimul minut regulamentar de joc, Severinul marcheaza, insa golul este anulat, deoarece centralul Lucian Rucsandru fluierase un fault in atac.

La finalul partidei, Rapidul conducea cu 1-0 sec, inglorios, dar extrem de important pentru echipa lui Ionut Ovidiu Sabau, care inregistrarea prima victorie in deplasare si prima serie de doua victorii consecutive din acest sezon.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

94′ FINAL

91′ Bozovic este avertizat.

90′ Severinenii reusesc sa introduca mingea in poarta, dar golul este invalidat intrucat centralul Lucian Rucsandru fluierase deja fault in atac.

89′ Coman vede cartonasul galben.

84′ Marius Bilasco intra in locul lui Goga.

81′ Roman il inlocuieste pe Codrea.

79′ Goga patrunde pe stanga, dar este deposedat.

77′ Abba pleaca pe atac, dar este s

72′ Grigorie il inlocuieste pe Grigorie. Oros preia banderola de capitan.

71′ Giurgiu faulteaza din spate si vede cartonasul galben.

69′ Neacsa il inlcouieste pe Olah.

68′ Bat si severinenii un corner, dar nu reusesc sa ameninte poarta lui Pecanha.

65′ Milisavljevic bate un corner de pe partea stanga, Pancu reia spre poarta, dar sutul sau nimereste in blocaj.

65′ Rapidul prefera in continuare un joc prudent, impunand un ritm monoton de joc.

60′ Joel Thomas il inlocuieste pe Arnautu.

58′ Coman suteaza de pe dreapta, spre Ilijoski, dar Marinescu intervine si retine.

54′ Severinul bate un corner de pe stanga, Durimel deviaza spre coltul scurt, dar mingea trece pe langa bara.

51′ Jocul este mai echilibrat decat in prima repriza, insa dinamica partidei are de suferit din acest motiv.

46′ S-a reluat meciul.

45′ PAUZA

39′ Olah executa o lovitura libera din apropierea careului, dar sutul sau trece peste poarta.

38′ Cristi Oros primeste cartonasul galben pentru un  fault dur asupra lui Arnautu.Severinenii cer eliminarea jucatorului.

36′ Paul Abba il inlocuieste pe Vancea.

36′ codrea il faulteaza pe Moutinho si primeste cartonasul galben.

33′ Rapidul bate un coprner de pe stanga, dar gazdele resping centrarea.

32′ Goga este angajat pe atac in flancul stang, dar scapa mingea in afara terenului.

29′ Ilijoski este in offside.

23′ GOOOOOOOOOOOL Rapid! Teixeira inscrie dupa o lovitura libera executata din banda  dreapta. Mingea ajunge in centrul careului severinean, de unde portughezul inscrie cu un sut la coltul din dreapta.

22′ Alexandru Zaharia este primul avertizat al meciului.

20′ Goga suteaza dela distanta, dar mingea trece mult pe deasupra portii.

17′ Severinenii bat un corner  de pe stanga, dar centrarea lui Olaheste prea puternica.

13′ Olah suteaza bine de la distanta, dar Pecanha este pe faza si retine.

10′ Rapidul bate un corner de pe dreapta. Centrarea lunga ajunge in careu si severinenii resping din nou in afara terenului. A doua repunere de la coltul tenreului nu ameninta poarta adversa.

7′ Ocazie uriasa pentru Severin! Pecanha respinge un sut incredibil trimis din apropiere de Arnautu, scpaat signur cu portarul.

5′ Marinescu retine sutul lui Teixeira.

1′ A inceput meciul.

Turnu Severin: Marinescu – Mitic, Al. Durimel, Bălău, Giurgiu – Zaharia, Golic, Olah, Moutinho – Arnăutu, Vancea;
Antrenor: Nicolo Napoli;

Rapid: Pecanha – Milisavljevic, Wallace, Oros, Bozovic – Pancu, Al. Coman, Codrea, Teixeira – Goga, Ilijoski;
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

Sursa foto: „news.portal-start.com”

Etichetat cu: , , , , , , , ,