EXCLUSIV / Mircea Rednic: „Suntem la 5 puncte de obiectiv! Imi trebuie rabdare si timp, nu am cerut altceva”

Antrenorul Petrolului, Mircea Rednic rasufla usurat dupa victoria echipei sale in fata Viitorului Cosntanta, care a condus scorul din prima repriza, pana in a doua jumatate a mitanului secund. Situatia ingrata din prima parte a meciului i-a intors pe suporterii „lupilor galbeni” impotriva propriei echipe, doar pentru a li se demonstra intr-un final ca s-au grabit sa ceara demisia „Puriului”.

Pana la ultimul fluier al partidei, „gazarii” au inscris de doua ori, adjudecandu-si toate cele trei puncte puse in joc pe stadionul Farului. Schimbarile facute de Rednic au fost de-a dreptul providentiale. Hamza si Morar, introdusi pe teren in a doua parte a meciului, au semnat golurile unei victorii care relanseaza Petrolul pe drumul spre obiectivul indraznet, propus la inceputul sezonului.

„Trebuia sa vina victoria asta ca prea am pierdut multe puncte nemeritat, chair in ultimele secunde ale meciurilor. Si Viitorul a avut doua ocazii in prima repriza cu Vatca si Alibec, dar noi am avut mai multe si mai clare, am ramas singuri cu portarul. E primul meci in care schimbarile au fost geniale. Chiar si Oprita a dat pasa de gol. Ii felicit pe jucatori pentru ca au revenit de la 1-0, intr-o atmosfera nu tocmai propice. Am incredere in jucatorii mei.

Am pierdut si la Bistrita si la Iasi, la Dinamo am pierdut cu 1-0 in prelungiri, dar asta e fotbalul. Eu ma bucur ca Dumnezeu s-a intors cu fata spre noi. Echipa joaca si poate am fi meritat mai multe puncte. Nici jocul de azi nu a fost usor. Ce-i de la Viitorul au jucat un fotbal placut, eficace. Eu zic ca Viitorul este peste Iasi si peste Bistrita, joaca mult mai organizat, dar au nevoie de experienta. Ei nu au schimbat foarte mult primul 11 in acest sezon, de asta au si  cazut in a dupa o repriza. Ei au folosit meci de meci ca aceeasi echipa si uite ca, in a doua repriza, nu au mai avut forta.

Suntem la 5 puncte de locul 4. Obiectivul noastru este sa ajungem pe locurile 1-4 si Cupa. Deja am jucat cu toate echipele care se bat pentru campionat”, a declarat Mircea Rednic, in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „Liga de weekend”.

Victoria de la Constanta nu a fost una usoara, spune si antrenorul „galben-albastrilor”, caruia autogolul lui Galamaz din minutul 23 i-a dat mari emotii. Ratarile in serie ale elevilor sai au facut ca scorul la pauza sa ramana favorabil Viitorului, dar Rednic ramane focusat pe cele trei puncte castigate in final si gaseste circumstante atenunate pentru momentele in care echipa sa nu a aratat ce poate.

„Primul gol a fost un autogol; un accident, am avut nevoie de minute bune ca sa ne revenim chiar daca am avut cateva ocazii mari in prima repriza. Am vorbit cu Galamaz, era foarte afecatat. Era culmea sa ne batem singuri.  A fost un pic mascat, a vazut mingea in ultima clipa si a deviat-o in poarta. Apoi a avut insa niste interventii excelente si ne-a ferit de golul doi. A fost un accident.

Pe Cristea si Grozav i-am inlocuit pentru ca ma asteptam mai mult de la ei. Grozav a jucat totusi mult mai bine, a alergat, a avut faze. A ratat, la fel ca si in ultima partida. Dar sunt jucatorii nostri, trec printr-o perioada mai grea si trebuie sa-i sustinem.

Azi am avut situatii dificile. Geraldo a acuzat ieri niste dureri si a trebuit sa fac schimbari pe ultima suta de metri in compartimentul de mijloc”, a explicat Redic.

Cat poriveste relatia sa cu suporterii, „Puriul” face din nou apel la rabdarea acestora, amintindu-le ca Petrolul se afla in continuare intr-o faza de reconstructie, iar anul acesta rezultate incep sa se vada. Fanii „lupilor galbeni” i-au cerut demisia imediat dupa autogolul lui Galamaz, dar tehnicianul „gazarilor” crede ca timpul va rezolva toate problemele clublui.

„Nu au strigat numai ploiestenii, la un moment dat striga tot stadionul. Parerea mea este ca daca esti suporter adevarat iti sustii echipa pana in ultima clipa. Un antrenor, vine pleaca, dar trebuie sa strigi pentru jucatorii din teren.

Dar nu au rabdare deloc. Petrolul este in primul an in care si-a propus sa faca performanta. Lucrurile asta nu se fac peste noapte. Echipe ca Rapid, Dinamo sau Steaua nu au mai luat campionatul de mult timp si nu se confrunta cu astfel de probleme. Imi trebuie rabdare si timp, nu am cerut altceva„, a mai spus Rednic.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,