EXCLUSIV / Gigi Multescu: „E curios ca, dupa ce am ajuns pe locul 3, am avut parte de arbitraje nefavorabile!”

Astra poate pierde locul trei in clasament, in urma rezultatului de egalitate obtinut ieri in fata lui FC Vaslui. Dupa un meci in care „giurgiuvenii” au condus mai bine de o ora echipa vicecampioana, au fost nevoiti sa imparta punctele cu adversarii lor, dupa un penalty controversat acordat in minutul 5 al prelungirilor pentru un hent inexistent.

Revoltat din cauza punctelor pierdute intr-un mod injust, antrenorul Astrei, Gigi Multescu nu exclude ipoteza unei conspiratii impotriva echipei sale,  care in acest sezon nu era  „programata” pentru un loc atat de sus in clasament. Astfel, opineaza tehnicianul „astralilor”, arbitrjul de vineri seara ar fi putut interveni ca un instrument de „reglaj”, asa cum sustine ca s-a mai intamplat in Liga 1.

„Intr-adevar, noaptea trecuta a functionat ca un blasam si a mai sters din durerea pierderii punctelor. S-au mai asezat gandurile, am mai vazut si ceva imagini. Acum sunt impacat ca am condus meciul. Nu suntem vinovati noi ca n-am castigat. Am inchis jocul la 1-0,  dupa aceea a intervenit arbitrul si a schimbat un pic mai mult datele problemei. E greu sa acceptam rezultatul asta, dar asta e.

Am ratat multe ocazii, este adevarat, dar asta nu inseamna ca arbitrul nu trebuia sa ne lase sa castigam cu un 1-0, muncit de noi. Eu as vrea sa cred ca nu este lipsa de valoare, nici altceva decat simple greseli. Dar mi se pare curios ca, dupa ce am ajuns pe locul 3, am avut parte de arbitraje nefavorabile noua.

La Ceahalul, in prima repriza am fost arbitrati la intimidare, ne-am intors cu 20-30 de ani in urma. Mi s-a intamplat la fel cu Sportul in 2006, de pe locul 10, nu ne-a bagat nimeni in seama si dupa victoria cu Dinamo eram pe locul 1. Apoi au inceput sicanele si, treptat, am fost pur si simplu eliminati”, a declarat Gigi Multescu, in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „Liga de weekend”.

In ciuda insinuarilor facute, Gigi Multescu se fereste sa dea nume cand vine vorba de cei care ar fi putut comanda arbitrajele nefavorabile de care Astra s-a plans in ultimele doua etape, dupa o serie de 5 victorii consecutive.

„Inainte de meci am fost intrebat de ce mi-e frica. Am spus ca de arbitraj. Sa zicem ca la fazele noastre nu au fost circumstante de penalty, dar sa dai un asemenea penalty in minutul 94, trebuie sa fii 101% sigur pe ce ai vazut, asa ca nu mi se pare normal ce se intamapla, dar peste tot sunt favorizate echipele mai mari. Vaslui a fost o beneficiara. Nu cred ca exista tert care sa fi dorit sa pierdem puncte. Daca a fost asa, sunt foarte bucurosi.

E o dovada in plus ca oamenii care lucreaza in acest club si au posibilitatea sa faca presiuni isi vad de treaba fara sa apeleze la astfel de metode, care vad ca sunt folosite sistematic de alte cluburi pentru a-si atrage rezultatul.

Pentru noi bucuria este ca am reusit sa ajungem acolo prin joc. Asta face oricine respecta jocul ofensiv si vrea sa aduca ceva fotbalului romanesc. Dar cum sa progresam daca nu avem o competitie corecta?”, a spus Gigi Multescu.

In etapa viitoare, Astra va juca la Glati impotriva Otelului, echipa care nu s-a mai intalnit cu victoria din porima etapa a sezonului si nu pare inca refacuta dupa problemele mari cu care s-a confruntat clubul la nivel de actionariat. Nici tehnicianul „giurgiuvenilor” nu se arata intimidat de fosta campioana a Ligii 1.

„Au castigat un campionat, dar echipele mari castiga 2-3 campionate la rand. Este vorba de valoarea echipei si valoarea intrinseca a clubului. Mi s-a parut ca lucrurile nu erau asa in regula la ei sezonul trecut din cauza problemelor cu actionariatul si de aceea nu au mai facut fata”, a comentat Gigi Multescu.

Etichetat cu: , , , , , , , ,