FINAL – Etapa a XI-a / Universitatea Cluj – Ceahlaul Piatra Neamt 1-0. „Sepcile rosii” castiga la ultimul meci disputat pe „Cluj Arena”

Universitatea Cluj a pus capat seriei de trei infrangeri consecutive cu victoria cu 1-0 inregistrata vineri in fata unei contracandidate la lupta pentru evitarea retrogradarii, Ceahlaul Piatra Neamt. Unicul gol al partidei a fost marcat de Alex dos Santos, in minutul 24. Pentru „sepcile rosii” a fost ultimul joc pe „Cluj Arena”.

Dupa un inceput echilibrat, clujenii au punctat printr-un sut la coltul lung trimis de Alex dos Santos, care a ramas singur cu portarul si l-a executat cu latul. Tot lor le-au apartinut marile ocazii, Ceahlaul contand prea putin in ofensiva, pentru a putea emite pretentii la un gol.

Ardelenii au ramas in inferioritate numerica in minutul 69, dupa ce Draghici a incasat un al doilea cartonas galben. Cu toate acestea, nemtenii nu au mai reusit sa puna pericol la poarta aparata de Balauru decat la o singura faza, incheiata cu un sut-centrare semnat de Badescu, dar care a traversat careul prin fata portii si a iesit in aut de poarta.

Iata desfasurarea partidei:

’90+3 Fluier final

’90+2 Ultima schimbare la „U” Cluj: iese Alex dos Santos si intra Cleiton

’88 Ocazie pentru Ceahlaul! Badescu a primit in interiorul careului ardelean, pe partea dreapta, a avansat si a trimis un sut-centrare, dar mingea a trecut prin fata portii, nefiind ajunsa de niciunul dintre fotbalistii care o asteptau in apropierea liniei careului mic

’84 Cartonas galben pentru Vitelaru

’78 Ultima modificare la Ceahlaul: iese Velici si intra Lukanovic

’77 Schimbare la „U” Cluj: iese Paulinho, inlocuit de Szilagyi

’69 Eliminare la „U” Cluj! Draghici comite un hent intentionat si incaseaza al doilea cartonas galben. fiind trimis mai devreme la cabine. Gazdele vor evolua in 10

’67 O noua centrare de pe partea dreapta la poarta nemtenilor, dar Alex dos Santos reia peste poarta, cu o lovitura de cap din sase metri

’62 Prima schimbare la „U” Cluj: iese Viorel Dinu si intra Ionut Nastasie

’59 A doua modificare la oaspeti: iese Onciu si intra Badescu

’52 Prima schimbare a partidei este efectuata la Ceahlaul Piatra Neamt: iese Lucian Cazan si intra Andrei Vitelaru

’52 Ocazie mare pentru „U” Cluj! Draghici este cel mai periculos clujean in acest inceput de repriza secunda si trece pe langa golul al doilea, reluarea sa fiind aparata de Bogdan Miron, cu o interventie foarte buna

’49 Draghici suteaza din marginea careului, insa mingea ocoleste cu putin poarta oaspetilor

’48 Sut de la distanta trimis de Onciu, dar portarul Balauru reuseste sa retina in doi timpi

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza pe „Cluj Arena”, acolo unde gazdele de la „U” Cluj conduce cu 1-0 in meciul cu Ceahlaul Piatra Neamt

’42 Ratare mare pentru clujeni! Mingea trece foarte aproape de bara, la un sut trimis de Draghici, la coltul lung al portii aparate de Miron

’29 Velici incaseaza si el un cartonas galben

’26 Cartonas galben pentru Paulinho

’24 GOOOL „U” Cluj!!! Alex dos Santos deschide scorul pentru ardeleni, cu un sut din mijlocul careului, fara sanse pentru portarul Bogdan Miron

’16 Sansa de gol si pentru gazde! Centrare de pe stanga, dar Paulinho nu reuseste sa trimita pe poarta, in duel cu Aloisio, care reuseste sa respinga in corner

’11 Ocazie mare pentru Ceahlaul! Golubovic trimite peste poarta, din apropiere, ratand o sansa imensa de a deschide scorul

‘1 Fluier de inceput al meciului

U Cluj: Balauru – Ciupe, Cristhou, Erico, Lupu – Paulinho, Patrascu, Gheorghe, Alex – Dinu, Draghici; Antrenor: Marius Popescu

Ceahlaul: Miron – Moreno, Aloisio, Cazan, Barna – Onciu, Vl. Achim – M. Constantinescu, Velici, Stana – Golubovici; Antrenor: Costel Enache.