FINAL – Liga Europa / Steaua Bucuresti – FC Copenhaga 1-0. Victorie „ros-albastra” cu noroc, dupa un gol ca la biliard

Steaua Bucuresti a preluat sefia Grupei E din Europa League, dupa victoria cu 1-0 inregistrata joi seara, pe „National Arena”, in fata danezilor de la FC Copenhaga. Muntenegreanul Stefan Nikolic a fost credidat ca autor al singurului gol din aceasta partida (’82), cu toate ca un aparator advers a atins mingea inainte de a ajunge in poarta.

Dupa o prima repriza in care s-a jucat un fotbal tern, in care ocaziile au lipsit, dar Steaua a fost mai prezenta in preajma careului danez, Laurentiu Reghecampf a schimbat inspirat. Sau, mai bine zis, si-a reparat greselile facute in momentul alcatuirii echipei de start: i-a scos pe Andrei Prepelita si Adi Rocha – primul, inexistent timp de 45 de minute, iar al doilea cu mai multe impleticiri decat realizari – si i-a trimis in teren pe Alexandru Chipciu si Stefan Nikolic. Din partea acestuia din urma au inceput sa apara si ocaziile la poarta lui Wiland, insa precizia a lasat de dorit si cei peste 50.000 de stelisti din tribuna au fost nevoiti sa mai astepte pentru gol. Oaspetii au echilibrat cat de cat, prin doua ocazii mari (’60, ’62), dar nu au reusit nici ei sa concretizeze. Reghecampf a epuizat modificarile in minutul 64, cand – fortat de o accidentare – l-a schimbat pe fundasul dreapta Gabriel Matei cu atacantul Raul Rusescu, retragandu-l pe Chipciu in flancul drept al defensivei. Dupa o noua ocazie mare a lui Nikolic (’71), jocul se mai calmase si se pare ca se indreapta catre un 0-0 care ar fi pastrat vii sansele tuturor echipelor in grupa, mai ales ca, in celalalt meci, Molde a invins-o cu 2-0 pe VfB Stuttgart.

Golul victorios a fost marcat cu mult noroc de Stefan Nikolic, la o faza in care mingea a ricosat de trei ori intr-o suprafata de un metru patrat, dupa un sut al lui Tanase (’82).

Dupa etapa a doua, Steaua este lider in Grupa E, cu patru puncte, urmata de Molde (trei puncte, golaveraj 3-2) si FC Copenhaga (trei puncte, golaveraj 2-2). Ultima pozitie le revine nemtilor de la VfB Stuttgart, care raman cu un singur punct (golaveraj 2-4).

Iata desfasurarea partidei:

’90+2 Fluier final

’90 De la margine se arata doua minute de prelungiri, cu unul mai putin decat in prima repriza

’86 Schimbare la Copenhaga: iese Bengtsson si intra Santin

’82 GOOOL Steaua!!! Stefan Nikolic deschide scorul pentru gazde dupa un „bambilici” in careul danez. Cristian Tanase a tras de pe stanga, un fundas al oaspetilor a respins cu capul pana in Nikolic, iar mingea  a sarit intr-un alt aparator si de acolo in plasa, cu toata opozitia portarului Wiland, care a atins-o cu varfurile degetelor, insa insuficient pentru a o scoate de pe spatiul portii

’74 Portarul Wiland intarzie sa repuna in joc o minge din coltul careului mic si incaseaza un cartonas galben, arbitrul considerand ca a tras de timp

’73 Schimbare la Copenhaga: iese Gislason si intra Vingaard

’73 Raul Rusescu a sutat de la circa 25 de metri, insa peste poarta

’71 Ocazie mare pentru Steaua!  Chipciu a primit in flancul drept, a patruns in careu si a avansat pana in apropierea liniei de fund, de unde a intors pe jos pana in centrul careului, la Stefan Nikolic, dar sutul acestuia a trecut cu mult peste poarta

’64 Ultima schimbare la Steaua: iese Gabriel Matei (fundas dreapta) si intra Raul Rusescu (atacant). Noul fundas dreapta al gazdelor a fi Alexandru Chipciu

’62 Din nou pericol la poarta lui Tatarusanu! Jorgensen a reluat  cu capul din centrul suprafetei de pedeapsa, la o centrare de pe stanga, insa mingea s-a scurs pe langa stalpul din dreapta

’60 Ocazie imensa pentru Copenhaga! Cornelius are sansa ede a trimite in plasa din sase metri, insa Gabriel Matei intervine bine si trimite in corner din fata atacantului danez

’57 O noua sansa de gol pentru „ros-albastri”! Stefan Nikolic trimite in bratele portarului Wiland, din centrarea lui Paul Parvulescu, de pe partea stanga

’49 Ocazie pentru Steaua! Adi Popa centreaza pentru Nikolic, insa devierea atacantului muntenegrean trece alaturi de poarta

’52 Cartonas galben pentru Adi Popa

’46 Doua schimbari la Steaua: ies Andrei Prepelita si Adi Rocha, inlocuiti de Alexandru Chipciu si Stefan Nikolic

’46 Inceputul reprizei secunde

’45+3 Fluier de pauza pe „National Arena”, acolo unde Steaua Bucuresti si FC Copenhaga se afla la egalitate, scor 0-0, dupa o repriza lipsita de spectacol

’45+1 Danezii incearca sa profite de o greseala a lui Chiriches, insa actiunea lor este curmata de Gardos si atacul devine unul pozitional, iar centrarea se opreste in picioarele unui fundas al „ros-albastrilor”

’45 De la margine se arata trei minute de prelungire

’42 Un nou corner executat scurt de stelisti, mingea ajunge la Adi Popa, care intoarce doi adversari in careu si incearca un sut-centrare, insa mingea trimisa de micutul mijlocas este blocata de aparatorii adversi

’38 Adi Rocha este lansat foarte bine in centru, insa nu reuseste sa preia in marginea careului, iar mingea ajunge in flanc, la Adi Popa, iar centrarea acestuia este blocata de aparatorii nordicilor

’35 Paul Parvulescu a centrat dupa o actiune buna purtata pe partea stanga, insa mingea a fost retinuta de portarul oaspetilor

’31 Alexandru Bourceanu a executat scurt, pe jos, un corner de pe partea dreapta, dar sutul lui Tanase, din prima, a fost total ratat, mingea ajungand, probabil, il al treilea inel al peluzei de pe „National Arena”

’27 Primul cartonas galben al partidei este incasat de Delaney, dupa un fault tare asupra lui Andrei Prepelita

’21 Cristian Tanase patrunde in careu prin partea stanga, insa este deposedat prin alunecare de unul dintr aparatorii echipei oaspete

’15 Danezii beneficiaza de o lovitura libera de la circa 20 de metri, insa sutul se opreste in zidul format din fotbalistii Stelei

’10 Adrian Popa ia o faza pe cont propriu si patrunde in careu, insa este deposedat de danezi, in cele din urma. Mijlocasul a fost intr-o pozitie asemanatoare cu cea din care a obtinut un penalty in meciul de la Stuttgart

‘9 Ocazie pentru Steaua! Cristian Tanase a primit in banda stanga, si-a facut mingea in centru, avansand cativa pasi cu mingea la picior si a tras cu dreptul, de la circa 20 de metri, trimitand prima minge pe spatiul portii aparate de Wiland, care a plonjat si a retinut

‘5 Oaspetii au inceput decisi meciul si au avut mingea mai mult in aceste prime minute, insa au ajuns o singura data in careul „ros-albastrilor”, fara a pune in pericol poarta aparata de Ciprian Tatarusanu

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Steaua Bucuresti si FC Copenhaga, din etapa a doua a fazei grupelor din Europa League

Steaua Bucuresti: Tatarusanu – Matei, Gardos, Chiriches, Parvulescu – Bourceanu, Pintilii – Popa, Prepelita, Tanase – Rocha;
Antrenor: Laurentiu Reghecampf;

FC Copenhaga: Wiland – Jacobsen, Stadsgaard, Sigurdsson, Bengtsson – Gislason, Kristensen, Claudemir, Delaney – Cornelius, Jorgensen;
Antrenor: Thomas Kristensen;

Arbitru: Luca Banti (Italia)
Arbitri asistenti:  R. di Fiore, L. Maggiani (Italia)
Arbitri aditionali: A. Gervasoni, D. Celi (Italia)
Arbitru de rezerva: Giorgio Niccolai (Italia)

Postat în Liga Europa

1. Mihai spune:

De ce Steaua este o echipa mare, de ce este iubita, de ce aduna asemenea numar de spectatori? Simplu, pentru ca are o atitudine de invingatoare, pentru ca Reghe a declarat ca vrea trei puncte si nu un egal, asta este atitudinea care ne face sa ne ducem la meci chiar daca nu suntem Stelisti! Cand te multumesti cu putin, putin primesti, cand faci tot posibilul sa castigi esti recompensat de 50 de mii de fani!