Handbal – Liga Campionilor (grupe) / HCM Constanta nu a reusit sa tina pasul cu MKB Vesprem, in Sala Polivalenta, iar maghiarii s-au impus la 10 goluri diferenta!

Campioana Romaniei la handbal masculin, HCM Constanta a fost invinsa de magiarii de la MKB Vesprem, la o diferenta de 10 goluri, scor 27-37. Partida a fost prima pentru constanteni in fata propriilor suporteri si a doua in grupele Ligii Campionilor, dupa debutuldin Suedia in fata celor de la IK Savehof, scor 31-35!

S-a jucat in Sala Polivalenta din Bucuresti, unde constantenii au avut un inceput debordant in fata uneia dintre formatiile favorite la calificarea in semifinale. Dupa 12 minute de joc, romanii aveau un avans de doua goluri pe tabela, insa au urmat 10 minute de cosmar in care ungurii au revenit senzational, egaland si preluand conducerea.

La pauza, HCM-ul era condusa clar, cu 7 goluri, scor 19-12.

Din pacate, in partea secunda partida s-a mai echilibrat, insa constantenii nu s-au mai apropiat de adversar. Oaspetii au profitat si de o serie de eliminari din tabara romanilor si au incheiat partida en-fanfare, cu un avans de 10 goluri, scor 37-27.

HCM Constanta evolueaza in grupa B a Ligii Campionilor, alaturi de THW Kiel – campioana Europei, Atletico Madrid – vicecampioana Europei, MKB Veszprem, Celje Pivovarna si IK Savehof si dupa doua jocuri disputate romanii ocupa ultima pozitie in clasament.

Marcatori:

HCM Constanta: Simicu – 7, Cutura – 7, Humet – 4, Sabou – 3, Buricea – 2, Criciotoiu – 2, Val – 1, Dragicevici – 1

MKB Veszprem: Csaszar – 8, Terzic – 6, Sulic – 4, Ugalde – 4, Nagy – 4, T. Ivancsik – 2, Vaquero – 2, G. Ivancsik – 2, Reinaldo – 2, Jamali – 2, Oneto – 1.

Portarul echipei HCM, Ionut Rudi Stanescu, a fost eliminat cu cartonas rosu in prima repriza.