Premier League / Chelsea, triumfatoare in derby-ul Londrei, Tottenham castiga dupa 23 de ani pe „Old Trafford”

Chelsea a castigat derby-ul londonez de sambata, chiar pe terenul lui Arsenal, scor 2-1. Reusitele „albastrilor” au fost semnate de Fernando Torres (’20) si de Koscielny, care a inscris in proprie poarta (’53). Golul „tunarilor” a fost marcat de Gervinho, cu doua minute inainte de pauza.

Tot sambata, Tottenham a invins dupa 23 de ani pe „Old Trafford”, scor 3-2 in fata lui Manchester United. Echipa lui Andre Villas-Boas a punctat prin Verthongen, (‘2), Gareth Bale (’32) si Clint Dempsey (’53). Pentru „diavoli” au marcat Nani (’51) si Kagawa (’54). Ultima victorie a gruparii de pe „White Hart Lane” pe terenul lui Manchester United data din 1989.

Iata rezultatele de sambata din Premier League:

Arsenal Londra – Chelsea Londra 1-2 (Gervinho ’43 / Torres ’20, Koscielny ’53 – autogol)
Sunderland – Wigan Athletic 1-0 (Fletcher ’51)
Stoke City – Swansea 2-0 (Crouch ’12, ’26)
Reading – Newcastle United 2-2 (Kebe ’58, Hunt ’62 / D. Ba ’59, ’83)
Norwich – FC Liverpool 2-5 (Morison ’61, Holt ’87 / Suarez ‘2, ’38, ’57, Sahin ’47, Gerrard ’68)
Fulham – Manchester City 1-1 (Petric ’10 – penalty / Aguero ’43, Dzeko ’87)
Everton – Southampton 3-1 (Osman ’25, Jelavic ’32, ’38 / Ramirez ‘6)
Manchester United – Tottenham Hotspur 2-3 (Nani ’51, Kagawa ’54 / Vertonghen ‘2, Bale ’32, Dempsey ’53).

Sursa foto: „Reuters”, via „uk.eurosport.yahoo.com”