FINAL – Etapa a X-a / Petrolul Ploiesti – Steaua Bucuresti, 1-2. „Ros-albastrii” isi consolideaza pozitia in clasament si devin favoriti la castigarea titlului

Steaua a invins Petrolul cu scorul de 2-1 si a demonstrat ca are forta necesara sa se bata in orice conditii pentru castigarea campionatului. Partida de pe „Ilie Oana” a fost una extrem de dinamica, atacurile mutandu-se de la un careu la altul pe toata durata celor 90 de minute de joc.

In ciuda unei usoare dominatii a Stelistilor, primul gol a fost inscris de „gazari”, prin Bokila, in minutul 38.

Egalitatea este restabilita de Nikolic, chiar inaintea fluierului de pauza, golul sau relansand partida pentru repriza secunda.

Mitanul secund nu a mai fost insa la fel de tenisonat. Gazdele nu au mai aratat aceeasi prospetime in joc, desi Steaua vadea prin joc dorinta de a forta inscrierea.

In minutul 66 Latovlevic inscrie golul cu care Stelistii trec pentru prima data la conducerea partidei, iar ratarea lui Hamza din minutul 81 consemneaza victoria „ros-albastrilor”, care aduna 25 de puncte in clasament, consolidnadu-si prima pozitie.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

93′ FINAL

88′ Cristea centreaza in careu din lovitura libera de la mare distanta. Mingea ajunge in cele din urma la Gerlado are reia cu capul spre poarta. Dar Tatrusanu retine din dreptul transversalei.

81′ Hamza suteaza din mijlocul careului, singur cu portarul, dar trimite defectuos pe langa bara din stanga.

79′ Hoban il fauleaza pe Prepelita si primeste cartonasul galben.

79′ Rusescu este inlocuit cu Filip.

77′ Hamza intra criminal la Chiriches, cu talpa in fata, si vede cartonasul galben.

73′ Eugen Nae, antrenorul de portari al Stelei este trimis in tribune din cauza protestelor.

71′ Chipciu patrunde prin stanga careului advers, dar sutul sau ocoleste poarta.

66′ GOOOOOOOOOOOOOOL Steaua! Latovlevic inscrie cu capul din fata portii, dupa o pasa lobata venita de la Bourceanu.

54′ Bourceanu centreaza inalt, dar atacul creat se stinge rapid.

53′ Gerlado primeste cartoansul galben pentru proteste.

53′ Prepelita il inlocuieste pe Pintilii.

53′ Adrian Cristea intra in locul lui Cristescu.

52′ Rusescu faulteaza dur in atac si vede cartonasul galben.

51′ Bourceanu bate un corner de p dreapta, dar faza se stinge rapid.

49′ Tanase suteaza puternic din lovitura libera de la 25 de metri, dar mingea trece pe langa bara din stanga.

46′ Se reia partida.

45′ PAUZA

44′ GOOOOOOOOOOOL Steaua! Nikolic inscrie dupa ce Chipciu ratase sutul decisiv. Minga a fost respinsa de Bourceanu in fata portii, de unde atacantul muntenegrean a marcat golul egalizator.

38′ GOOOOOOOOOOL Petrolul! Bokila se trezeste cu mingea la picior langa bara din stanga a Stelei si impinge mingea in poarta lui tatarusanu.

37′ Pintilii se resimte in urma unei accidentari si este scos pe marginea terenului pentru a primi ingrijiri medicale.

36′ Galamaz este avertizat pentru un fault la Bourceanu.

32′ Bourceanu executa cornerul, dar Chipciu aluneca in fata mingei.

32′ Steaua patrunde din nou in careul advers prin Nikolic, dar sutul in diagonala al atacantului este respins in corner.

30′ Nikolic este oprit lin marginea careului mare.

29′ Marinescu centreaza in fata portii, dar stelistii resping si pleaca pe contraatac.

28′ Pintilii faulteaza din spate pe Marinescu si primeste avertismentul.

26′ Bourceanu intra prin alunecare si agata picioarele adversarului,d ar Marius Avram ii gaseste capitanului stelist circumstante atenunante si nu umbla inca la buzunarul cu cartonase.

22′ ULUITOARE OCAZIE A STELEI! . Chipciu si Rusescu suteaza pe rand in Bornescu si in cele din urma Galamz respinge disperat in corner.
21′ Partida extrem de energica, pe „Ilie Oana”. Jocul se muta rapid dintr-o jumatate in alta, iar atmosfera creata din tribune de suporterii incing si mai tare spiritele in teren.

14′ Petrolul asediaza careul Stelei, dar nu reusesc sa suteze decisiv spre poarat lui Tatarusanu.

13′ Nikolic ii trimite lui Chipciu in fata portii adverse. „Septarul” stelist suteaza slab si cade in careu dupa un duel, dar nu obtine nimic.

12′ Bokila avanseaza in flancul drept si trimite in fata portii, dar stelistii reusesc sa respinga atacul periculos al gazdelor.

11′ Bourceanu suteaza de la mare distanta, dar mingea trece  foarte departe de poarta Petrolului.

8′ Tataruseanu boxeaza o centrare din corner a petrolistilor.

7′ Tatarusanu iese mult din poarta si il opreste in ultimul moemnt pe Marinescu.

6′ Ocazie mare pentru Petrolul! Hamza suteaza bine din lovitura libera de la 20 de metri, trimitand mingea la o palma de bara din stanga.

4′ Rusescu primeste in careu, dar sutul sau este respins de Geraldo.

3′ Oprita este in offside.

Petrolul: Mircea Bornescu – Achim, Galamaz, Geraldo, Guilherme – Oprita, Marinescu, Boudjemaa, Marian Cristescu – Hamza Younes, Bokila;
Antrenor: Mircea Rednic;

Steaua: Tatarusanu – Georgievski, Chiriches, Szukala, Latovlevici – Pintilii, Bourceanu – Chipciu, Rusescu, Tanase – Nikolic; Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Sursa foto: „ziarelive.ro”