FINAL / Etapa a X-a / Otelul Galati – FC Brasov 0-0. Partida de pomina intre doua echipe cu pretentii

Otelul si FC Brasov au remizat la scor alb, la finele unui meci lipsit complet de farmec. Putin mai convingatori in faza ofensiva, galatenii s-au chinuit peste 90 de minute sa obtina toate cele trei puncte puse in joc, pentru a putea spera ca vor iesi din zona retrogradabila la sfarsitul etapei.

In momentul fluierului final, tabela de marcaj se prezenta la fel ca la startul partidei si cu greu Otelul mai putea aduce aminte de echipa care in sezonul 2009/2011 se indrepta vertiginos spre castigarea titlului Ligii 1. De remercat insa prestatia atacantului Bruce Inkango, care a pus in pericol in neunumarate randuri poarta „stegarilor”.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

94′ Fluier final.

92′ Cristi Ionescu vede cartonasul galben.

87′ Florin Lazar intra in locul lui Medeira.

87′ Dorinel Popa vede cartonasul galben.

83′ Inkango primeste mingea in marginea careului, se intoarce pentru a suta, dar trimite balonul pe langa poarta.

77′ Vigilianti este inlocuit de Punosevac.

74′ Madeira deviaza o centrare venita de la Inkango, iar Madeira a retinut.

72′ Dorinel Popa il inlocuiesate pe Viveiros.

66′ Inkango ii trimite lui  Pena in fata portii adverse. Sutul este respins de Machado, care a scapat la mustata de un autogol.

63′ Pena reia cu capul de la distanta, dar Taborda retine fara probleme.

61′ Laurentiu Bus il inlouieste pe Laurentiu Bus.

54′ Inkango sueaza putenic, din drepata, dar nu gasese spatiul portii.

46′ La pauza, Pena l-a inlocuit cu Bajenaru.

46′ Incepe repriza secunda.

45′ PAUZA

45′ Brasovenii incearca sa deschida scorul in ultimele secunde ale primei reprize. Machado reia cu capul spre poarta, dupa o centrare din corner, dar mingea trece putinpe langa bara.

44′ Taborda iese gresit din poarat, dar mingea sutata de la distanta trecepeste poarta.

39′ Batin patrunde in careul advers, dar Grahovac intervine si pune punct fazei de atac.

34′ Mateiu intervine la timp si respinge din fata lui Inkango, intr-un moment delicat pentru „stegari”.

30′ Oaspetii bat o lovitura de colt, dar galatenii resping centrarea.

26′ Buga sutaza de la distanta, dar Grahovac scoate de langa bara din stanga.

20′ Otelul pleaca pe contraatac. Inkango trece mingea pe deasupra lui Taborda iesit in intampinare, dar mingea trece pe langa poarta.

13′ Meciul este extrem de monoton echipele reusind cu greu sa contruiasca fazele de atac.

9′ Inkango este in offside.

2′ Batin se strecoara spectaculos in careul advers, dar sutaza in portarul Otelului, care reuseste sa retina.

1′ A inceput meciul

Otelul: Grahovac – Carja, Costin (C), Perendija, Sorin Cucu – Neagu, Giurgiu – Iorga, Viglianti, Bajenaru – Inkango;

Brasov: Taborda – David, Machado, Cr. Munteanu (C), Cristi Ionescu – Viveiros, Alex Mateiu, Madeira – Popa – Buga, Batin;

Sursa foto: „ProSport”