Bundesliga: Bayern domina categoric, iar Frankfurt ramane deocamdata singura urmaritoare a multiplei campioane

Etapa a 6-a a campionatului german a debutat vineri seara cu un meci strasnic disputat, de bun nivel, care ne-a amintit pe alocuri, ca evolutie a scorului, de partida de la mijlocul saptamanii dintre Frankfurt si Dortmund. Jocurile de sambata nu au multumit, doar 7 goluri in cinci partide, unele intalniri lasand sub aspect calitativ mult de dorit. Seara, Dortmund a …reparat insa eficacitatea. Frankfurt si-a continuat seria de succese fiind singura urmaritoare a liderului…

DÜSSELDORF – SCHALKE 2-2 (0-2).  Intalnirea a fost controlata de la primul fluier de oaspeti care au dominat in cea mai mare parte a timpului. O actiune de clasa a lui Huntelaar a dus la deschiderea scorului (13), avantaj majorat la un corner de fundasul central Matip (20). Imediat dupa pauza, insa, Schahin, un „vulpoi“ in ciuda tineretii sale, a marcat din careul mic, relansand partida. Oaspetii au ratat enorm prin Huntelaar, Holtby si Affelay, in timp ce gazdele au valorificat una dintre putinele ocazii prin acelasi Schahin (77), in urma unei  splendide reluari a mingii cu capul de la mai bine de 10 metri. Gazdele multumite, oaspetii dezamagiti, dar vina le-a apartinut numai lor.

LEVERKUSEN – FÜRTH 2-0 (0-0). Partida a fost decisa de jucatorul care a evoluat doar o repriza, revenind dupa o lunga accidentare. Este vorba de Sidney Sam, intr-o excelenta dispozitie de joc. El a marcat cu un sut precis din interiorul careului, dupa o pasa a lui Schürrle, 11 minute mai tarziu majorand scorul la o pasa in adancime a lui Bellarabi. Oaspetii au avut putine reusite, evoluand destul de sters si confirmand locul din clasament.

BREMEN – BAYERN 0-2 (0-0). Meci vioi si echilibrat timp de 80 de minute, in care gazdele au avut si ele bune sanse de a marca. Münchenezii insa arata  o forta de joc neobisnuita in acest sezon, ei au construit cu rabdare obtinand pana la urma meritat victoria. Gustavo (81) a marcat cu o executie …braziliana,  plasand balonul peste portar de la circa 22 de metri, iar doua minute mai tarziu l-a imitat Mandzukic cu un sut sec din interiorul suprafetei de pedeapsa dupa o pasa perfecta a lui Shaqiri.

NÜRNBERG – STUTTGART 0-2 (0-1). Nici un minut jucat si debutanul  Marc Antonio a gafat ca un incepator punand balonul in fata lui Ibisevic si fireste gol. Mai multe erori ale aceluiasi jucator au dus la schimbarea lui iminenta dupa numai un sfert de ora. Gazdele s-au straduit dar jocul lor nu s-a legat deloc, cea de-a treia infrangere consecutiva punand fireste pe ganduri managementul echipei. Spre final, „svabii“ au contraatacat, Harnik (75) pecetluind scorul final. Pentru moment antrenorul lui Stuttgart, Bruno Labaddia pare …salvat.

HOFFENHEIM – AUGSBURG 0-0. Joc destul de anost care a purtat amprenta intamplarii din ziua precedenta: tragicul accident de masina al jucatorului Boris Vukcevic de la Hoffenheim. Atmosfera a fost destul sumbra atat in teren cat si in tribune. La finele jocului, care a avut un singur moment notabil: eliminarea lui Salihovic in minutul 88 pentru un fault grosolan asupra lui Werner, jucatorii echipei gazda au reaparut pe teren purtand fiecare un tricou nu numarul 7 pe care scria Vukcevic.

HAMBURG – HANNOVER 1-0 (1-0). Intalnire care a stat in totalitate pe „muchie de cutit“. Dupa golul lui Rudnevs (20), urmarea unei degajari gresite a portarului Zieler, oaspetii au supus echipa jubliliara (125 de ani de la constituirea clubului din Hamburg) la o permanenta presiune avand o clara superioritate (suturi: 10-15, cornere 2-8) si foarte multe ocazii dar ratarile lui Abdelaoue, Ya Konan, Huszti s-au tinut lant.

DORTMUND – MÖNCHENGLADBACH 5-0 (2-0). Doar inceputul de partida a fost echilibrat, BVB a  pus stapanire pe joc impunandu-si clar superioritatea. A marcat intai Reus (35) care a amendat poticneala lui Dominguez, trezindu-se singur cu portarul si sutand balonul printre picioarele acestuia. Cinci minute mai tarziu, in urma unui corner a inscris cu capul Subotic. Oaspetii au  cazut vizibil in repriza secunda primind in final gol dupa gol si contabilizand astfel o severe infrangere. Au mai marcat: Reus (70), Gündogan (79), Blaszczykowski (85). Dortmund a reusit cel mai bun joc din acest tanar inceput de sezon.

FRANKFURT – FREIBURG 2-1 (0-0). Prima repriza a fost destul de anosta, gazdele nu si-au putut face jocul, iar Inui, singur cu portarul, si Maier au ratat doua ocazii bune. Oaspetii economic si prudent, dar cu orientare ofensiva. Imediat dupa pauza (50) oaspetii au marcat prin Kruse, dar acesta s-a aflat clar in ofsaid (minute mai tarziu intr-o faza ca trasa la indigo arbitrul a anulat fireste golul). Gazdele s-au mobilizat, au regasit jocul avantat si plin de idei, intorcand pentru a treia oara in acest sezon un rezultat prin acelasi Maier (67, 73), primul gol sut din intoarcere de la 14 metri, al doilea cu capul dupa un corner. Victorie in asnamblu meritata dar obtinuta nu cu putine eforturi.

WOLFSBURG – MAINZ  0-2 (0-1). Joc animat si echilibrat, gazdele mai insistente, oaspetii mai exacti in ceea ce au intreprins. Si asa au deschis scorul. La o lovitura libera Junior Diaz a castigat duelul aerian cu Naldo marcand cu capul (26). Apararea gazdelor s-a prezentat intr-o stare dezolata, la un contratacat intiat de Ivanschitz si finalizat de Szalai (38) primind un al doilea gol. Mainz s-a simtit in „orasul automobilelor“ ca acasa confirmand din plin traditia bunelor rezultate obtinute aici.