FINAL – Etapa a X-a / CFR Cluj – Gloria Bistrita 5-1. Campioana i-a surclasat pe bistriteni

CFR Cluj a facut scor sambata seara, pe teren propriu, in meciul contra nou promovatei Gloria Bistrita, castigand cu 5-1.  Reusitele campioanei au fost semnate de Pantelis Kapetanos (‘5), Gabriel Muresan (’34 – penalty, ’55), Sasha Bjelanovic (’88) si Luis Alberto (’90), iar golul de onoare al oaspetilor a fost marcat de Zahiri, in prelungirile partidei.

In niciun moment nu s-a pus problema castigatoarei, „visiniii” deschizand rapid scorul, prin Kapetanos (‘5). s-a intrat cu 2-0 la pauza, dupa ce Gabriel Muresan a transformat un penalty obtinut tot de atacantul grec, faza in urma careia fundasul Kanon a fost si eliminat (’34).

Mijlocasul la inchidere a realizat „dubla”, in minutul 55, cand a finalizat foarte bine o faza frumoasa creata la o lovitura libera din apropierea careului. In ultimele cinci minute s-au marcat trei goluri. Noul intrat Bjelanovic (’88) si Luis Alberto (’90) – aflat la primul gol in tricoul visiniu – au facut 5-0, insa Zahiri a redus din diferenta in prelungiri (’90+2) si a inchis tabela.

Iata desfasurarea partidei:

’90+3 Fluier final

’90+2 GOOOL Gloria!!! Zahiri marcheaza golul de onoare pentru oaspeti

’90 GOOOL CFR!!! Gazdele duc scorul la 5-0 prin Luis Alberto, aflat la primul gol in tricoul „feroviarilor”

’88 GOOOL CFR!!! Sasha Bjelanovic face 4-0 pentru campioni, cu un vole din centrul careului, care a catapultat mingea sub bara transversala a portii aparate de Emilian Dolha

’86 Ultima schimbare la CFR: iese Modou Sougou, inlocuit de Laszlo Sepsi

’81 Dolha prinde un sut trimis pe jos de Camora, pe jos, din alergare, la capatul unui contraatac marca CFR

’79 Ocazie pentru Gloria! Felgueiras a scos cu greu o minge sutata de Reano, din afara careului

’69 O noua schimbare la clujeni: iese Kapetanos, inlocuit de Sasha Bjelanovic

’65 Modificare si la clujeni: iese Diogo Valente si intra Luis Alberto

’65 Schimbare la Gloria: iese Romario si intra Marius Feher

’60 Eliminare la CFR Cluj! Aguirregaray a incasat direct cartonasul rosu, din cauza unei intrari dure asupra unui adversar. Se restabileste egalitatea numerica pe teren

’56 Schimbare la Gloria: iese Curtuius si intra Layo

’55 GOOOL CFR Cluj!!! Gabriel Muresan reuseste „dubla” cu o reluare din apropiere, dupa o faza frumoasa construita de gazde, in urma unei faze fixe din apropierea careului

’54 Cartonas galben pentru Paul Anton

’52 Cartonas galben pentru acelasi Kapetanos, care a cerut penalty la o cadere in careul advers. Arbitrul a considerat ca atacantul „visiniilor” a simulat si l-a avertizat

’51 Lovitura de cap a lui Kapetanos, insa mingea trece pe langa poarta

’49 Dolha prinde un sut trimis din afara careului de Diogo Valente

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Cluj, acolo unde gazdele de la CFR conduc cu 2-0 in fata Gloriei Bistrita, care joaca in inferioritate numerica

’45 Cartonas galben pentru Vali Nastase, care a intrat tare asupra lui Rafael Bastos

’44 Ocazie mare pentru CFR! Bastos a patruns inc areu, iar portarul Dolha i-a iesit in intampinare. Portughezul a pasat la Sougou, al carui sut a fost respins de fundasi din fata portii goale

’41 Prima schimbare a partidei este efectuata de bistriteni: iese Roberto Ayza si intra Vali Nastase

’37 Tensiunea atinge cote inalte in aceste momente pe stadionul „Dr. Constantin Radulescu”, acolo unde antrenorul Gloriei, Nicolae Manea, este la un pas sa se ia la bataie cu un suporter al gazdelor

’34 GOOOL CFR!!! Gabriel Muresan executa si transforma lovitura de la 11 metri, dubland avantajul „feroviarilor”

’33 Cartonas rosu pentru Kanon, pentru lovitura aplicata atacantului de la CFR! Bistritenii vor evolua in 10 oameni de acum incoo

’33 Penalty pentru CFR Cluj! Kanon il loveste cu cotul in figura pe Pantelis Kapetanos, iar arbitrul acorda lovitura de la 11 metri pentru gazde

’25 Bistritenii cer doua lovituri de la 11 metri. Prima data, Maftei a fost lovit in mana de o minge centrata de bistriteni, iar la cea de-a doua reclamatie, oaspetii au reclamat ca acelasi Maftei l-a tinut pe Curtuius, in interiorul careului clujean

’22 O multime de offside-uri la cele doua porti. Un gol al lui Kapetanos este anulat, din cauza unei pozitii afara din joc la atacantul grec

‘5 GOOOL CFR!!! Pantelis Kapetanos deschide scorul cu o lovitura de cap, din centrarea lui Modou Sougou. Grecul se afla intr-o pozitie suspecta de offside

‘4 Ratare pentru CFR! Valente a primit de la Sougou, insa a trimis pe langa poarta, dintr-o pozitie buna