FINAL – Cupa Romaniei, 16-imi / AFC Berceni – CFR Cluj 0-2. Dubla lui Aguirregaray din ultimul sfert de ora decide soarta meciului!

Campioana Romaniei, CFR Cluj  a avut parte de un duel facil in 16-mile Cupei unde a intanit-o, miercuri, pe ACS Berceni, echipa din Liga a III-a! In ciuda diferentei mari de valoare dintre cele doua echipa, campionii au invins extrem de greu prin dubla lui Aguirregaray, cel mai recent transfer din Gruia, in minutele 75 si 90!

FINAL

’90 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLL CFR CLUJ!  Aguirregaray reuseste dubla si duce CFR-ul in optimi!

’79 Nicolae Ciochina intra in locul lui Constantin Stan

’75 GOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLL CFR CLUJ! Aguirregaray inscrie din apropiere!

’65 Joc mai sarac in faze de poarta ca in prima repriza. Cele doua echipe au scazut ritmul de joc!

’64 Nicolae Ciochina intra in locul lui Constantin Stan

’52 Viorel Nicoara intra la CFR in locul lui Hora.

’47 Alexandru Radu a fost avertizat.

PAUZA

’41 Pivniceru egaleaza la cartonase galbene pentru un fault asupra lui Valente.

’35 Luis Alberto vede primul cartonas galben al meciului.

’33 Patrascu centreaza periculos de pe stanga in fata portii clujene. Stancioiu retine cu mari emotii.

’29 Replica ilfovenilor vine imediat siCretu reia din prima, din careul mic, putin pe langa!

’27 OCAZIE CFR! Rui Pedro reia, fara sa fie marcat, din interiorul careului, insa balonul trece alaturi!

’17 BARA BERCENI! Banaru reia splendid o centrare din stanga, iar balonul zguduie transversala!

’15 Campioana domina autoritar, insa nu reuseste sa-mi mai creeze ocazii de poarta, in schimb ilfovenii sunt tot mai tupeisti in atac

’10 Dupa un inceput in forta al gazdelor, jocul s-a mai linistit, iar ardelenii abuzeaza de centrari in careul ilfovenilor

‘5 OCAZIE CFR! Sutul lui Rui Pedro loveste bara, mingea revine in teren, dar este sutata pe langa poarta de Hora

‘1 Inceputul meciului

AFC Berceni: Meila – Al. Stan, C. Sandu, Fasie, Al. Patrascu, Beresoae, R.Alexandru, C. Stan, Pivniceru, Banaru, A. Cretu
Rezerve: V.Constantin, T.Barbu, Frangu, M.Stan, Ciochina, Ghinea, C.Ionica

CFR Cluj: Stancioiu – Panin, Maftei, Piccolo, Sepsi – Godemeche, Luis Alberto – Hora, Rui Pedro, Diego Valente – Bjelanovic
Rezerve: Felgueiras, Nuno Diogo, Kivuvu, Camora, L.Ganea, Nicoara, Aguirregaray

Ilvovenii s-au calificat in 16-imi trecand de CS Buftea cu incredibilul scor de 31-0! De partea cealalta, CFR Cluj a intrat direct in aceasta faza. In editia trecuta, „feroviarii” au fost eliminati chiar in aceasta faza, de Astra Ploiesti!

Cupa Romaniei a ajuns in visteria clubului din Gruia de trei ori, in 2008, 2009 si 2010!