Bundesliga: Trei victorii in deplasare ! Performerele etapei cluburile din Hoffenheim, Bremen si Leverkusen

Dupa partidele de marti, cu acest excelent si spectaculos Frankfurt – Dortmund, iubitorii forbalului au asteptat miercuri noi meciuri de mare interes si spectacol, mai ales jocurile de la Mönchengladbach, Nürnberg si  Stuttgart fiind aducatoare de promisiuni. Numarul de 14 goluri realizat marti a fost o invitatie de urmat pentru celelalte competitoare, ele reusind 19 goluri…

MÖNCHENGLADBACH – HAMBURG 2-2 (1-2). Mult schimbata in bine, atat ca joc dar si sub aspect moral, echipa oaspete a jucat curajos, ofensiv marcand prin van der Vaart (23), sut plasat de la 18 metri si Rudnevs (45). Chiar daca gazdele au egalat temporar prin Stranzl (39), HSV a stapanit jocul. In minutul 55 se puteau incheia conturile, Stranzl a fost eliminat pentru un fault in careu, dar penaltiul acordat a fost ratat de van der Vaart a sutat balonul in bara laterala. In minutele de prelungire Dominguez a reusit o nesperata egalare, marcand cu capul in urma unei lovituri libere.

STUTTGART – HOFFENHEIM 0-3 (0-1). Gazdele au avut mari dificultati in organizarea jocului, in timp ce oaspetii au pus mai totul pe cartea contraatacului. Foarte devreme, deja in minutul 5, Usami a marcat spectaculos dupa ce depasise mai multi adversari. Imediat dupa pauza (47) un nou contraatac, intr-o situatie de patru atacanti contra doi aparatori, s-a soldat cu gol, Ioselu majorand  scorul.  Faza s-a repetat in minutul 59, gol marcat de Jonson, un succes clar pentru oaspeti care a declansat asa cum era de asteptat  discutiile in jurul antrenorului local Bruno Labaddia.

HANNOVER – NÜRNBERG 4-1 (2-0). Inceput foarte bun al gazdelor care dupa o jumatate de ora de joc au transat deja rivalitatea in favoarea lor. O actiune initiata de Pinto s-a incheiat cu golul lui Stindl (21), apoi Huszti (29) a marcat un gol spectaculos dupa o actiune personala. Evoluand sters, fara convingere si fara reusite, oaspetii au primit si un al treilea gol prin Ya Konan (52) la capatul unei actiuni personale foarte spectaculoase. Nürnberg a suferit un adevarat dezastru, in minutul 64, Ya Konan amendand o grava greseala de aparare. Chandler (74) a redus din scor dar coautor a fost portarul zadelor, Zieler.

FREIBURG – BREMEN 1-2 (1-0). Gazdele au avut cea mai mare parte din  prima repriza initiativa, incoronata prin transformarea unei lovituri libere de catre Schmid (36) care a sutat imparabil de la 25 de metri. Primul atac bine „desenat“ al oaspetilor, in minutul 47 a adus egalarea, mingea centrata de  Arnautovic find prelungita in poarta din careul mic de catre Akpala. Werder a „batut fierul cat a fost cald“, speculand nesiguranta gazdelor si marcand prin Hunt (59).

AUGSBURG – LEVERKUSEN 1-3 (0-3). Echipa gazda a aratat din nou slabiciuni in defensiva, oaspetii in buna dispozitie marcand dupa bunul plac. Semne de intrebare a pus doar primul gol, fiind discutabil daca balonul a depasit cu intreaga circumferinta linia portii, dar decizia arbitrului a fost corecta. Au marcat: Kiessling (7), Wollscheid (39), Schürrle (44). In repriza a doua Werner (51) a redus din handicap dar invingatorul nu a stat niciun moment sub semnul intrebarii.