FINAL / „16-imile” Cupei Romaniei / Dinamo Bucuresti – Vointa Sibiu 2-1. Detinatoarea trofeului, in sferturi cu destule emotii!

Dinamo Bucuresti a intalnit in „Stefan cel Mare” divizionara secunda Vointa Sibiu, in 16-imile de finala ale Cupei Romaniei. In ciuda faptului ca partida a parut, la prima vedere, una nu foarte echilibrata, „alb-rosii” s-au intrebuintat serios in fata echipei care a retrogradat la finalul sezonului trecut din Liga I. S-a terminat 2-1, dupa ce la finalul primelor 90 de minute scorul era 1-1.

Dupa prima repriza alba, sibienii au deschis scorul prin Heil, iar Stratila a egalat la nici zece minute mai tarziu. In pima repriza a prelungirilor, Rus a stabilit scorul final cu un sut la coltul lung.

FINAL

‘120 Danciulescu vede galbenul pentru un fault dur.

‘118 Burlacu patrunde frumos in careu pe dreapta, pasa este blocata si mingea ajunge la Majer, al carui sut din 16 metri trece peste poarta.

‘115 Echipele dau semne de oboseala si lasa impresia ca asteapta cat mai repede finalul meciului

Pauza

’97 Axente scapa singur si isi bate joc de o ocazie imensa sutand in picioarele lui Zavoi!

’94 Balgradean vede galbenul

’93 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLL DINAMO! Laurentiu Rus inscrie cu un sut la coltul lung din interiorul careului!

PRELUNGIRI!

’90+1 Replica „cainilor” vine imediat si Zavoi retine incredibil in fata lui Axente, la doar 4 metri de poarta.

’90 Beza suteaza de la peste 35 de metri, insa balonul trece la o palma de transversala!

’81 Cigan reia cu capul, dar dintr-o pozitie dificila si balonul trece mult pe langa

’78 Ultima schimbare la oaspeti. Iese Armean si intra Majer.

’69 Doru Dudita intra in locul lui Negut la Vointa.

’68 OCAZIE DINAMO! Burnea centreaza pentru Filip, in careul mic, dar acesta nu reuseste sa trimita spre poarta din 5-6 metri!

’61 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLL DINAMO! Stratita egaleaza din apropiere!

’60 Iese si Tucudean de la gazde si intra Mircea Axente.

’59 Cruceru paraseste terenul accidentat. In locul lui intra Cristian Cigan.

’52 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLL VOINTA! Valter Heil deschide scorul, dupa ce dinamovistii respinsesera mingea de pe linia portii.

’48 Sorin Stratila a intrat la pauza in locul lui Boubacar.

PAUZA

’41 BARA VOINTA! Replica imediata a sibienilor, mingea sutata din prima de Negut cu stangul loveste bara!

’40 OCAZIE DINAMO! Zavoi scapa la o faza periculoasa in care Tucudean l-a depasit si a sutat spre poarta goala. Fundasii Vointei au respins de pe linie!

’31 Filip reia cu capul mult peste poarta sibienilor o centrare de pe dreapta de la Danciulescu.

’29 Boubacar scapa doar cu un cartonas galben pentru un fault urat care necesita acordarea unui cartonas rosu.

’20 Dinamovistii au posesia, insa fazele de poarta lipsesc cu desavarsire

‘8 Steliano Filip scapa de marcaj in stanga, patrunde in marginea careului si suteazaza, dar mult peste poarta.

‘1 Inceputul meciului

DINAMO: Balgradean – Homei,  Luchin, Scutaru, Burnea –  S. Filip, Galchev, Boubacar – Rus, Danciulescu, Tucudean
Rezerve: Naumovski – D. Buia, Axente, And. Cristea, Grigore, Stratila, Al. Albert
Antrenor: Dario Bonetti

VOINTA SIBIU: M. Zavoi – M. Burlacu, D. Apostol, Heil, Armenean – Beza, Cruceru, Strauţ –  D. Tatar, Szabo, Negut
Rezerve: Dani – Bucur, Fl. Majer, S. Popovici, D. Dudita, I. Petrescu, Cr. Cigan
Antrenor: Alexandru Pelici

In sezonul trecut, Dinamo a invins in Vointa Sibiu atat acasa, cat si in deplasare cu scorul de 1-0, „cainii” fiind neinvinsi pana in prezent in fata gruparii de la poalele Carpatilor Meridionali.