Bundesliga: Bayern victorioasa este lider, dar la Frankfurt, Eintracht si Borussia au furnizat un joc de mare spectacol

Prima „saptamana engleza“ din actuala editie a campionatului german a fost programata potrivit traditiei pentru zilele de marti si miercuri, meciurile etapei a 5-a fiind  de mare interes, printre ele disputa de la München a celor doua foste campioane, ca si neasteptatul „cap de afis“ al etapei intre revelatia sezonului, Frankfurt si campioana in exercitiu, Dortmund…

BAYERN – WOLFSBURG 3-0 (1-0). Jupp Heynckes a rotit din nou, cei mai buni jucatori din partidele anterioare, Toni Kroos si Thomas Müller ramanand inafara, in locul lor evoluand Martinez si Shaqiri. Doua bari ale lui Schweinsteiger au anuntat nu numai maniera de joc a gazdelor dar si orientarea ofensiva a cunoscutului international, acesta deschizand scorul in minutul 23 la pasa lui Ribery. Superioritatea multiplei campioane a fost covarstitoare (in prima repriza suturi: 15-1, cornere: 10-0) numai ca ea s-a concretizat foarte greu. Dupa pauza au inscris: Mandzukic (57, 65).

SCHALKE – MAINZ 3-0 (1-0). Joc foarte ofensiv al formatiei gazda inca din primul minut, dar deschiderea scorului a avut loc doar din penalti, Höwedes fiind faultat in careu de  Junior Diaz si Farfan (21) transformand sigur. Echipa in „albastru regal“ a pacatuit printr-un joc complicat in fata careului advers de unde putine ocazii clare. Scorul final a fost stabilit de Holtby (81) si Pukki (89).

FÜRTH – DÜSSELDORF 0-2 (0-2). O desfasurare neasteptata de partida, oaspetii cu putin realizari ofensive in acest inceput de sezon dominandu-si colega de promovare, care a aratat  mari deficiente in apararea imediata. Astfel Fortuna a marcat in mai putin de 10 minute tot atatea goluri cat in patru etape anterioare: Fink (26), Ilsö (34).

FRANKFURT – DORTMUND 3-3 (0-2).  Inca de la primele actiuni s-a vazut ca in flancul stang al apararii gazdelor ceva nu merge, Oczipka  foarte lent fiind depasit repetat si acolo s-au si marcat golurile: Pisczczek (24), un gol ca la biliard dupa o actiune personala si Reus (28) la pasa celui care deschisese scorul. Dupa pauza gazdele au avut o revenire senzationala reusind sa egaleze in trei minute prin Aigner (49) si Inui (51), dar o greseala catastrofala a lui Anderson a permis din nou lui Dortmund sa ia conducerea prin Götze (54). Dar  gazdele au aratat moral si la un corner Anderson si-a rascumparat greseala egaland (73). Un meci de excelent nivel  in care campioana a jucat „cu cutitul la os“ cautand sa evite in orice mod  cresterea handicapului fata de Bayern.