FINAL – Etapa a IX-a / Viitorul Constanta – CSMS Iasi 1-0. Victorie fara glorie, fara fotbal

Viitorul Constanta a invins CSMS Iasi cu un scor chinuit de 1-0, intr-un meci fara mult fotbal, cu multe executii slabe, in care gazdele au dominat ostilitatiile fara a straluci.

Siognurul gol al partidei a fost inscris de Dica, in minutul 43′, in urma unui sut la firul ierbii, spre bara din dreapta., la care portarul Lungu nu a avut nicio reactie.

In repriza a doua, fotbalul a lasat loc unei „cotonogeli generale”, centralul partidei umbland la buzunarul cu cartonase de ce 5 ori de-a lungul a 45 de minute, in conditiile in care partida nu era  deloc una tensionata.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

94′ FINAL

92′ Lazar vede cartonasul galben.

88′ Gabi Iancu este inlocouit de Herea.

81′ Mitrea intra tare la Alibec si primeste cartonasul galben(al patrulea aratat de arbitrul central in aceasta repriza).

79′ Ivan Petrovic intra in locul lui Onofras.

76′ Patulea suteaza din centrul careului advers, dar o face extrem de slab si trimite pe langa poarta.

75′ Marius Albu il inlocuieste pe Dica.

70′ Chitu suteaza de la 20 de metri, in diagonala., dar mingea trece pe deasupra portii.

65′ Alibec incearca sa treaca de Tincu printr-o serie de artificii tehnice executate la marginea careului advers, ii da mingea printre picioare adversarului au, dar este obstructionat si pierde posesia balonului.

64′ Semenenko ese inlocuit cu Ciucur.

63′ Vede si Dica cartonasul galben pentru un fault comis asupra lui Milea.

61′ Semenenko primeste cartonasul galben pentru un fault la Dica.

58′ Alibec scapa singur pe poartrul, dar alege sutul de la distnta si trage pe langa poarta.

57′ Alibec este in offside.

50′ Milea vede cartonasul galben pentru tragere de tricou.

46’La pauza, Herghelegiu a fost inlocuit de Patulea si Onicas de Vastag.

46′ Se reia meciul.

45′ PAUZA

45′ Dica prea cu pieptul dina fara careului advers si trimite lobat spre poarta, dar mingea se opreste in  bara!

44′ Iancu scapa singur cu portarul, dar este in offside.

43′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOL Viitorul!  Dica inscrie cu un sut de la 18 metri langa bara din dreapta. Portarul iesenilor nu a avut nicio reactie!”

38′ Dica reia cu capul o centrare de pe dreapta, dar trimite pe langa poarta.

30′ Lazar suteaza de la 20 cu pamantul de la 20 de metri, dar nnu gaseste cadrul portii.

29′ Oaspetii bat o lovitura libera de pe stanga. Centrarea ajunge in dreptul poortii, dar de la margine se semnalizeaza offside.

24′ Dica ii paseaza lui Iancu care patrunde in careu si suteaza  din alergare, dar ingea trece pe langa poarta.

17′ Keita suteaza din care, dar Vatca este la post.

16′ Constantenii bat o lovitura libera de pe partea stanga. Dica suteaza direct in zid.

9′  Mihai Onicas intra urat la Milea si primeste cartoansul galben.

6′ Lazar suteaza curajos de la 25 de metri si mingea trece doar putin peste poarta.

3′ Chitu centreaza din laterla stanga, de la distnta si nimereste transversala.

2′ Onofras trimite primul sut spre poarta, dar trimite pe langa buturile gazdelor.

1′  A inceput meciul.

Viitorul: Vatca – Mladen, Bejan, Larie, Tosca – Al. Lazar, Onicas, N. Dica – G. Iancu, Alibec, A. Chitu
Antrenor: Catalin Anghel;

Iasi: C. Lungu – Al. Creţu, Tincu, Mitrea, Vladu – Milea, Semenenko – Onofras, Cl. Tudor, Keita – Herghelehiu;
Antrenor: Liviu Ciobotariu;