FINAL – Etapa a IX-a / Steaua Bucuresti – Rapid Bucuresti 1-0. Bourceanu inscrie si aduce o victorie muncita pe intreaga partida

Steaua s-a impus in fata Rapidului cu scorul de 1-0, la finalul unui meci in care reduta giulesteana a rezistat pana in ultimele secunde ale meciului, cand Bourceanu a adus echipei sale golul pe care l-au scapat printre degete in nenumarate randuri.

Desi era vazut ca omul care va aduce triumful gruparii din Ghencea in meciul cu „visinii”,Rusescu a irosit primele doua mari sanse de gol ale Stelei in prima repriza, dar reluarile sale slabe catre poarta nu l-au putut pacali pe Pecanha, goalkeeperul care a contrabalansat perfect unele stangacii ale fundasilor rapidisti.

Chipciu s-a aflat si el in cateva randuri in fata golului, dar cele mai importante faze ale sale s-au incheiat cu cate un sut in bara, ultimul chiar spre sfarsitul partidei, din lovitura libera.

Mult dorita victorie a venit in cele din urma in ultima faza a meciului. Chipciu, scapat in banda dreapta, centreaza spre Bourceanu, care din pozitie centrala, de la 15 metri de poarta, il invinge in sfarsit pe Pecanha.

Cele trei puncte castigate in derby-ul cu Rapidul readuce Steaua pe primul loc al clasamentului, cu 22 de puncte, la egalitate cu Pandurii Tg. Jiu, defavorizati din cauza golaverajului.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

96′ FINAL

96′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Steaua!Bourceanu inscrie in ultimele secunde ale meciului, dupa o pasa venita din dreapta careului de la Chipciu.

92′ Centrare superba din lovitura libera a lui Chipciu, dar ingea loveste bara/.

91′ Roman este in offside.

87′ Goalkeeperul Rapidului acuza o accidentare in momentul unei degajari si primeste ingrijiri medicale pe gazon.

86′ Pecanha ia mingea de pe capul lui Nikolic, in urma unui corner executat de Bourceanu.

84′ Roman avanseaza in marginea dreapta a careului stelist, dar sutul sau iese in aut de poarta.

83′ Pecanha prinde de la bara din dreapta un sut pe jos venit din afara careului.

81′ Bourceanu bate o lovitura libera din extrema stanga a zonei defenisve adverse, darmingea iese in aut de poarta.

79′ Pancu primeste in careul advers din stanga, dar reia slab, din cadere, si Tatarusanu retine fara probleme.

76′ Tiberiu Balan intra in locul lui Cristi Tanase.

75′ Pecanha retine un sut-centrare de la distanta.

74′ Ovidiu Herea este inlocuit cu Mihai Roman.

72′ Bourceanu bate un corner de pe stanga, dar Pecanha iese si retine.

70′ Rusescu este inlocuit cu Nikolic.

69′ Bourceanu suteaza de la distnta, dar mingea trece putin epste transversala portii adverse.

69′ Steaua preseaza energic in careul rapidist, insa nu reusesc sa introduca mingea in poarta.

64′ OCAZIE URIASA PENTRU STEAUA!!! Rusescu nu reuseste sa reia spre poarta, mingea este respinsa de un mijlocas rapidist, iar Chipciu intercepteaza si suteaza din prima de langa bara din stanga, dar nimereste chiar bara.

64′ Surdu este avertizat pentur simulare in propriul careu.

63’Uriasa ratare a lui Rusescu care nu reuseste sa trimita mingea peste Pecanha, din 8 metri.

61′ Pintilii faulteaza in atac, Pancu se resimte in propriul careu.

60′ Ocazie mare pentru Steaua! Glauber paseaza gresit spre propriul portar si Chipciu ajunge mingea din urma, dar sutul sau se opreste in Pecanha.

59′ Burca intra in locul lui Grigore.

56′ Pintilii se resimte dupa ce a contrat sutul lui Pancu. Mijloasul Stelei iese pe marginea terenului pentru a primi ingrijiri medicale.

54′ Pancu il faulteaza din spate pe Pintilii si veteranul rapidist este avertizat.

53′ Goga il inlocuieste pe Bilasco.

52′ Chiriches opreste extraordinar un atac al Rapidului.

51′ Rusescu suteaza din lovitura libera direct in zid.

50′ Glauber vede cartonasul galben.

46′ Se reia meciul.

45′ PAUZA

45′ Pancu respinge cu capul centrarea din corner.

45′ Milisavljevic incearca sa respinga o pasa lunga  a stelistilor. dar trimite mingea defectuos in corner.

45′ Bourceanu bate lovitura de la coltul drept al terenului, insa faza nu ameninta poarta rapidista.

45′ Mingea este respinsa de Glauber in corner dar stelistii au vazut hent si cer penalty.

42′ Georgievski este oprit dur de Glauber,dar nu se acorda nimic. In cele din urma stelistul ia cartonasul galben pentru proteste.

39′ Codrea il faulteaza pe Chiriches , dar centralul sarb se rezuma din nou doar la o avertizare verbala.

38′ Steaua preseaza tot mai mult in jumatatea rapidista. Chipciu centreaza din nou de pe flancul drept in mijlocul careului advers, dar Codrea respinge.

35′ O noua ratare pentru Steaua!. Adi Rocha a sutat in diagonala, mingea a trecut prin fata lui Chipciu care a ratat la mustata golul si mingea a iesit in aut, la un centimetru pe langa bara din stanga.

31′ Chipciu centreaza  din dreapta si Rusescu reia din voleu,  mult peste poarta lui Pecanha.

25′ Georgievski ii reteaza picioarele lui Pancu la mijlocul terenului, iar centralul partidei ii face semn selistului ca la urmatoarea gresala va vedea cartonasul galben.

22′ Uriasa ocazie a Stelei!!!! Georgievski centreaza lobat din marginea drapta a careului , iar Rusescu reia cu capul din fata portii. Pecanha respinge si retine in doi timpi.

21′ Teixeira se strecoara in careul stelist si ramane fata in fata cu Tatarusanu, dar portarul Stelei inchide unghiul, iar portughezului nu-i ramane decat sa suteze goalkeeper.

17′ Steaua inscrie, dar fanionul asistentului era deja ridicita pentur un fault in atac comis de Szukala asupra portarului advers.

16′ Bourceanu suteaza, dar Oros respinge cu capul.

16′ Tanase avanseaza in banda stanga, dar sutul sau de la 20 de metri este respins in corner.

14′ Rapidistii bat slab o lovitura libera si stelistii recuperaza, plecand pe contraatac. Chipciu prelungeste insa prea mult mingea si faza se stinge.

9′ Joc neconvingator al celor dua echipe care nu reusesc sa contruiasca atacuri cu adevarat periculoase.

7′ In Peluza Nord explodeza in mod repetat petardele.

5′ Codrea blocheaza sutul lui Chicpiu din pozitie centrala.

2′ Chipciu este in offside.

1′ A inceput meciul.

Steaua: Tatarusanu – Georgievski, Szukala, Chiriche, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Chipciu, Rusescu, Tanase – Rocha; Antrenor: Laurentiu Reghecampf;

Rapid:Pecanha – N. Grigore, Oros, Glauber, Milisavljevic – Codrea – Herea, Pancu, Surdu, Teixeira – Bilasco;
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

1. matei spune:

pentru Romania, trebuie sa ii invingem pe rromii care au jucat cu soarele pe piept si au fost primii adepti ai comunismului din tara noastra. Hai Steaua! Hai Romania! jos gunoierii lui Pancu…

2. matei spune:

rrapid, echipa gunoierilor comunisti. jos comunistii! jos corsicanii!!!

3. georgescu spune:

eu vreau sa bata Steaua numai pentru ca nu imi place de toti rrrapidistii care scriu pe site-ul asta

4. georgescu spune:

abia astept sa se termine meciul cu victoria Stelei sa va vad cum muriti de ciuda, hahalerelor din GHIULesti, comunistilor