FINAL – Etapa a IX-a / FC Brasov – SC Vaslui 2-1. „Stegarii” au furnizat surpriza etapei

FC Brasov a castigat meciul de duminica, impotriva lui SC Vaslui, cu scorul de 2-1. Golurile au fost marcate de Iulian Popa (’10) si Paul Batin (’75) – de partea gazdelor – si de Dacian Varga – pentru oaspeti.

„Stegarii” – ramasi fara antrenor in ziua meciului – au deschis rapid scorul, prin Iulian Popa, care a punctat cu un sut de senzatie, din afara careului. Vasluienii au incercat sa revina, insa nu si-au creat mari ocazii pana la pauza, putandu-se consemna o reluare de cap din plonjon a lui Marius Niculae, care a trimis peste poarta.

In repriza a doua, Dacian Varga a egalat la prima atingere de balon (’65) si „galben-verzii” sperau ca pot obtine toate cele trei puncte de la Brasov, insa gruparea de la poalele dealului Tampa a dat lovitura 10 minute mai tarziu, cand Batin l-a invins pe Coman cu un sut la coltul lung.

„Stegarii” au incheiat meciul in inferioritate numerica, din cauza ca Velayos a incasat un cartonas rosu, iar atacurile lui SC Vaslui nu s-au mai concretizat. Cea mai mare ratare i-a apartinut lui Marius Niculae, care a tras peste poarta, dupa ce a scapat singur cu portarul, de la limita offside-ului.

Iata desfasurarea partidei:

’90+3 Fluier final

’90 Ratare mare pentru Vaslui! Marius Niculae a scapat spre poarta dintr-o pozitie suspecta de offside si a trimis cu mult peste poarta lui Pedro Taborda

’84 Cartonas galben pentru Bruno Madeira

’82 Ultima modificare la gazde: iese Batin si intra Attila Hadnagy

’81 Schimbare la brasoveni: iese Iulian Popa si intra Alexandru David

’77 Eliminare la FC Brasov! Velayos a primit direct cartonasul rosu, dupa o intrare criminala pe glezna unui adversar

’75 GOOOL FC Brasov!!! Paul Batin inscrie pentru 2-1, cu un sut la coltul lung, care l-a lasat fara replica pe portarul Danut Coman

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Brasov, acolo unde gazdele conduc cu 1-0 in meciul cu SC Vaslui

’43 Cartonas galben pentru Iulian Popa

’32 Danut Coman prinde excelent un sut bun trimis de acelasi Iulian Popa

’25 Pedro Taborda prinde un sut slab trimis de Salageanu

’22 Nicusor Stanciu trage din unghi, insa nu reuseste sa il surprinda pe Taborda

’17 Ocazie pentru Vaslui! Marius Niculae trimite peste poarta, din plonjon, nereusind sa profite de o centrare de pe partea dreapta, trimisa de Liviu Antal

’10 GOOOL FC Brasov!!! „Stegarii” deschid scorul destul de rapid, prin Iulian Popa, care a trimis un sut de exceptie, din afara careului, catapultand mingea in plasa portii aparate de Danut Coman