FINAL – Etapa a IX-a / Astra Giurgiu – Gaz Metan Medias 4-0. „Astralii” au facut spectacol la inaugurarea stadionului de la Giurgiu, noul lor fief

Stadionul „Marin Anastasovici”, din Giurgiu, a avut parte de o inaugurare cu fast la primul meci disputat aici de Astra – fosta Ploiesti. Elevii lui Gheorghe Multescu au castigat cu scorul de 4-0, prin reusitele semnate de Distefano (’52), Budescu (’54), Tembo (’61) si Takayuki Seto (’88).

„Astralii” au dominat teritorial in prima repriza, dar prima ocazie importanta le-a apartinut oaspetilor, care au lovit bara transversala la un sut al lui Eric de Oliveira (’17).

Dupa 0-0 la pauza, echipa lui Multescu a punctat de doua ori in trei minute, la reusitele lui Distefano (’52) si Budescu (’54). Mediesenii au parut sa acuze socul si nu au reusit sa se apropie decisiv de poarta adversa. Tembo a dus scorul la 3-0 (’61), iar scorul a fost inchis de Takayuki Seto, in minutul 88, cu un sut de exceptie de la circa 25 de metri.

Iata desfasurarea partidei:

’90 Fluier final la Giurgiu, acolo unde Astra si-a inaugurat stadionul cu o victorie la scor

’88 GOOOL Astra!!! Takayuki Seto isi trece si el numele pe tabela de marcaj. Japonezul a punctat cu un sut de senzatie de la circa 25 de metri, care l-a lasat masca pe goalkeeper-ul Plesca

’83 Cartonas galben pentru Valentin Negru

’80 Modificare la giurgiuveni: iese Kehinde Fatai si intra Yahaya

’75 Schimbare la „astrali”: iese Distefano si intra Vadrariu

’70 Bara pentru Astra! Ben Youssef a trecut pe langa al patrulea gol, insa mingea trimisa cu capul s-a oprit in bara portii aparate de Razvan Plesca

’66 Cartonas galben pentru Astafei

’66 Modificare la gazde: iese De Amorim si intra Ivanovski

’63 Schimbare la Gaz Metan: iese Cristian Bud, inlocuit de Taher Bawab

’61 GOOOL Astra!!! Tembo duce scorul la 3-0 pentru formatia care inaugureaza, in aceasta seara, stadionul „Marin Anastasovici”

’57 Schimbare la medieseni: iese Todea, inlocuit de Valentin Negru

’55 Cartonas galben pentru Akaky Kubutia

’54 GOOOL Astra!!! Budescu dubleaza avantajul giurgiuvenilor cu un sut superb, din lovitura libera, care l-a lasat fata replica pe portarul Plesca

’52 GOOOL Astra!!! Distefano deschide scorul pentru gazde! Argentinianul a primit o pasa foarte buna din partea lui Junior Morais si a finalizat faza cu un sut pe langa portarul Razvan Plesca

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Giurgiu, acolo unde Astra si Gaz Metan Medias se afla la egalitate, scor 0-0

’41 Distefano trage si el peste poarta, din afara careului

’40 Cartonas galben pentru Todea

’35 De Amorim suteaza cu putin peste poarta

’28 Cartonas galben pentru Trtovac

’24 Ocazie pentru Astra! Razvan Plesca a scos de sub bara un sut trimis din lovitura libera de catre Distefano

’17 Bara pentru Gaz Metan! Sutul lui Eric, din afara careului, a intalnit bara transversala a portii aparate de Garilas

’11 Razvan Plesca prinde un sut expediat pe directia lui de catre Kehinde Fatai

’10 Gazdele au initiativa in acest inceput de meci, insa fara a se apropia prea periculos de poarta adversa

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Astra giurgiu si Gaz Metan Medias

ASTRA: Gavrilas – De Amorim, Gaman, Ben Youseff, Junior Morais – Enache, Takayuki, Tembo, Di Stefano – Fatai, Budescu
Antrenor: Gheorghe Multescu

GAZ METAN: Plesca – Trtovac, Frasinescu, Akaky, Markovic – Todea, Tahar – Astafei, Eric, Vasilache – Bud
Antrenor: Cristian Pustai