Bundesliga: Frankfurt castiga la Nürnberg, se instaleaza pentru o noapte in fruntea tabelei si da uitarii doua vechi recorduri

Dupa ce sapte echipe din liga germana au fost angrenate la mijlocul saptamanii in cupele europene, etapa a patra de campionat a oferit numeroase intalniri de mare interes, dispute traditionale intre cluburi cu vechi state de servicii. Eintracht Frankfurt a obtinut a patra victorie in serie, aflandu-se pentru …o noapte in fotoliul de …sef si  stabilind doua recorduri: cel mai bun debut al unei noi promovate in prima liga si cel mai bun start al echipei din orasul de pe Main in Bundesliga…

NÜRNBERG – FRANKFURT 1-2 (0-1). Un meci de foarte buna factura intre doua echipe tinere, orientate ofensiv, care au jucat pur si simplu fotbal! Desi handicapata de pierderea unor titulari accidentati  dupa numai 20 de minute (Schwegler, Occean) oaspetii nu si-au pierdut busola perseverand in ceea ce stiu mai bine, adica sa atace. Hoffer (25) a deschis scorul dupa un corner, rezultat majorat de micutul japonez Inui (60), dupa o actiune personala care ni l-a reamintit pe fostul sau coechipier de la Cerezo Osaka, Shinji Kagawa, fost la Dortmund in prezent la ManU. Gazdele dezlantuite in final au reusit doar reducerea diferentei prin Polter (76), victoria noului lider fiind mai mult decat meritata.o

SCHALKE – BAYERN 0-2 (0-0). Prima repriza a fost marcata de mult respect reciproc, prudenta si asteptare, ca atare putine reusite in acest timp. Dupa pauza, Bayern a vazut insa ca are in fata un „tigru cu picioare de hartie“ incheind conturile in numai patru minute, pe rand Kroos (55)  si Müller (58) dejucand cu o usurinta inexplicabila apararea adversa si portarul Unerstall. Gazdele au fost incapabile de replica considerandu-se pur si simplu invinse. Cel putin dupa acest examen in privinta valorii si fortei münchenezilor nu mai exista niciun dubiu.

WOLFSBURG – FÜRTH 1-1 (1-1). Fotbalul in mare suferinta in acest meci si daca nu ar fi fost doua erori uriase de aparare probabil ca tabela de scor ar fi ramas imaculata. In minutul 28,  Pogatetz, international austriac si porarul Benaglio, international elvetian s-au jenat reciproc, mingea scurgandu-se in plasa gazdelor din picioarele primului. Aproape de pauza, in minutul 42, Olic a egalat din mijlocul unei aparari aflata in cautarea mingii revenita din bara ca si a directiei pierduta o data cu o busola imaginara.

MAINZ – AUGSBURG 2-0 (2-0). Afectata de inceputul sovaielnic de sezon, echipa gazda a atacat furibund de la inceput deschizand scorul insa din intamplare. Un balon sutat de un aparator a ricosat din genunchiul lui Iwanschitz (10) in poarta, un exemplu cum nu se poate mai bun pentru un gol sa-l numim…involuntar. Scorul final, stabilit de Szalai (25) dupa o actiune personala, a oglindit insa raportul de forte, echipa oaspete aratatand o ineficitate exasperanta.

HAMBURG – DORTMUND 3-2 (1-0). Orice lucru are un sfarsit, asa si invincibilitatea campioanei dupa 31 de meciuri. A fost o victorie muncita in care gazdele au investit toate fortele, in timp ce oaspetii au jucat cel putin in prima parte cu gandul ca victoria le va reveni oricum o data cu trecerea timpului. Ceea ce nu s-a intamplat indiferent de schimbarile pe care antrenorul J. Klopp le-a efectuat sub impulsul scorului si cu toata superioritate ofensiva evidenta, raport de suturi 26-6 pentru Dortmund. Au marcat Son (2, 59), Ilicevic (55) pentru gazde, Perisic (46, 60) pentru oaspeti.

DÜSSELDORF – FREIBURG 0-0. Cu riscul de a repeta un adevar cunoscut, vom spune ca meciul a fost ca si scorul. Daca e sa impartim eforturile echipelor in joc, 10 la suta a apartinut intentiei de a marca si 90 la suta celei de a nu primi gol. Un joc dezolant, de uitat cat mai repede. Gazdele sunt inca neinvinse dar si total neconvingatoare dintre noile promovate.

LEVERKUSEN – MÖNCHENGLADBACH 1-1 (1-1). Istoria meciului s-a scris in 12 minute. In minutul 3, Arrango a jucat o pasa de 50 de metri in directia de alergare a lui Hermann la marginea careului si acesta a marcat fara dificultate. Putin mai tarziu, Kadlec (12) servit in interiorul careului stanga lateral a sutat napraznic la paianjen aducand egalarea echipei locale. Bayer a dominat meciul categoric, a avut un raport de suturi de 31-5 (!), in minutul 70 a ratat si un penalti prin Schürrle, acesta trimitand mimgea in bara lateraladar oaspetii au obtinut un punct mare si nesperat.

BREMEN – STUTTGART 2-2 (2-0). Start catastrofal al echipei svabe care la doua atacuri simple ale gazdelor, a gresit repetat fiind amendata cu golurile lui De Bruyne (23) si Junuzovic (34). In repriza secunda Stuttgart a  crescut in joc reducand scorul prin Harnik (50), iar in final la o faza confuza in careul gazdelor a obtinuit egalarea prin Cacau (81). La oaspeti  a corespuns prea putin, si u anticipam cu prea mult risc afirmand ca in putine zile pozitia antrenorului Bruno Labaddia va fi pusa in discutie.

HOFFENHEIM – HANNOVER 3-1 (1-1). Un inceput nefericit pentru Hoffenheim care a marcat in min. 26 prin…Delpierre. Un frumos gol cu capul numai ca in poarta…gresita. Tristetea suporterilor locali a tinut doar cateva secunde pentru imediat dupa reluare, Johnson (27) bine deschis in adancime in careu a marcat din unghi egaland scorul. Gazdele au ramas mai active, au castigat mai multe duleuri pentri balon fiind rasplatizte prin golurile din final: Salihovic (82) si Williams (90). Antrenorul Markus Babbel are probabil acum cateva zile linistite.