Unul dintre cei mai populari arbitrii ai Ligii 1, Augustus Constantin, a anuntat ca pune fluierul in cui

Augustus Constantin a hotarat sa renunte la arbitraj dupa altercatia iscata in pauza meciului dintre Concordia chiajna si Ceahlaul Piatra Neamt, scor 2-1. Cavaler al fluierului in Liga 1 de 13 ani, arbitrul in varsta de 38 de ani nu va renunta complet la domeniul care l-a propulsat si in ultima saptamana a lunii septembrie va fi cooptat in Comisia Centrala a Arbitrilor.

Retragerea din arbitraj a lui Augustus Constantin a fost anuntata de presedintele CCA, Alexandru Deaconu intr-o conferinta de presa. Motivele care l-au impins pe fostul arbitru international sa ia aceasta decizie sunt legate de incidentele petrecute la partida Concordia- Ceahlaul, cand, la pauza, intre Sorin Ghionea si asistentul Eduard Ungureanu a izbucnit un conflict, in mijlocul caruia a fost prins si centralul partidei.

August Constantin a debutat in Liga 1 pe 22 mai 1999, in partida FC Onesti- Astra Ploiesti, scor 2-0. In cei 13 ani de activitate a strans 202 de meciuri in primul esalon al fotbalului romanesc si in perioada 2002-2011 a fost arbitru international.

De-a lungul carierei, arbitrul valcean a condus Cupa Romaniei (2007) si derby-uri precum Steaua – Rapid sau Dinamoa Rapid. Cel mai mare regret al „fluierasului”  este ca nu a fost niciodata central in marele derby al Romaniei dintre Steaua si Dinamo.

Etichetat cu: , , , , , , , ,