FINAL – Etapa a IX-a / Universitatea Cluj – Dinamo Bucuresti 1-2. „Cainii” au smuls toate cele trei puncte de la adversarii-gazde

Dinamo s-a impus in deplasare la Universitatea Cluj, cu scorul de 2-1, la capatul unui meci extrem de disputat, in care gazdele nu au predat armele nicio clipa.

Meciul a fost marcat inca de la inceputul sau de erorile mari de arbitraj ale lui Teo Craciunescu, fiul fostului sef al CCA, care acordat total aiurea un penalty gaazdelor in minutul 8 al partidei. Viorel Dinu a transformat lovitura de la 11 metri, iar „sepcile rosii” treceau la conducerea  meciului.

In minutul 15′ Draghici scapa pe contraatac si Pulhac, autorul primului penalty, intra din nou  urat, fiind pasibil de cartonasul rosu, dar de data aceasta Teo Craciunescu lasa jocul sa continue.

Un nou penalty l-au obtinut in cele din urma dinamovistii, in minutul 24′ dupa o faza in care Danciulesc a cazut ca un fulg in careul clujenilor. Tot veterenaul „cainilor” a marcat de la punctul var, iar egalitatea a fost restabilita, scorul ramand nemodifica pana la pauza.

In a doua repriza, clujenii nu au mai avut acelasi avant ca in primul mitan, iar dinamovistii au controlat jocul in cea mai amre parte. Curtean a reusit golul victorie in minutul 61, aducandu-si echipa in avantaj.

Spre sfarsitul meciului, cand toate socotelile pareau facute, Viorel Dinu rateaza o sansa uriasa pentru „studenti”, dintr-o pozitie mai mult decat favorabila si, in cele din urma, cele trei puncte puse in joc pleaca la… Bucuresti.

Victoria Dinamovistilor, aduce echipa din „Stefan cel mare” temporar pe locul 5 in clasament, in timp ce Universitatea Cluj risca la finalul etapei sa se trezeasca pe pozitia a 13-a.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

93′ Final.

92′ Patrasu suteaza din lovitura libera, dar Naumovski retine fara probleme.

83′ Ocazie mare pentru U Cluj. Dupa minute bune de dominare dinamovista, Viorel Dinu ramane cu mingea la picior in fata careului, dar sutul sau trece putin pe langa bara din stanga.

77′ Alex dos Santos este accidentat si in locul sau intra Eduard Nicola.

75′ Alexe il inlcouieste pe Tucudean.

66′ Naumovski acuza o accidentare in urma unui contract cu Parskeavas.

65′ Adi Popa intra in locul lui Draghici.

63′ Steliano Filip il inlocuieste pe Curtean.

61′ OOOOOOOOL Dinamo! Alex Curtean inscrie dupa o pasa venita de la Nica, aflat in offside la pasa lui Luchin.

59′ Cleiton il inlcouieste pe Muzac.

58′ Balauru retine un sut de pe stanga.

55′ Curtean suteza de la 15 metri,d upa o pasa venita de la Nica, dar mingea trece pe deasupra portii.

53′ Tucudean trimite spre poarta, dar Balauru este la post.

49′ Viorel Dinu primeste cartonasul galben pentru un fault comis in jumatatea de teren a dinamovistilor.

46′ Incepe a doua repriza.

45′ PAUZA

45′ Gheorghe este angajat de Ciupe in zona centrala, dar sutul slab  al mijlocasului nu-i pune probleme lui Naumovski.

38′ Patrascu bate un corner de pe stanga, dar atacul este respins.

36′ Boubacar reia cu capul din fata portii adverse, dar mingea trece putin pe langa bara. Centrarea in careu a fost trimisa de Tucudean, depe dreapta.

31′ Constantin Nica Vede cartoansul galben.

30′ Vasile Gheorghe bate slab o loviturea libera de la 18 metri, trimitand mingea mult peste poarta.

26′ Vasile Gheorghe incearca sa surprinda cu un sut de la 25 de metri, dar nu prinde cadrul portii.

24′ GOOOOOOOOL Dinamo! Danciulescu executa de la punctul cu var si inscrie.

23′ Dinamo obtine penalty, dupa ce Danciulescu cade usor in careul „studentilor”.

15′ Draghici scapa pe contraatac si este jenat de Pulhac. De data aceasta arbaitrul nu mai acorda penalty, desi acum o astfel de decizie chiar ar fi fost justificata.

14′ U Cluj bate un corner de pe partea dreapta, dar centrarea este respinsa de oaspeti din fata portii.

13′ Tucudean este in offside.

12′ Ocazie mare pentru Dinamo!!! „Cainii” centreaza din lovitura libera de pe partea stanga, dar Luchin, din marginea careului mic, nu poate relua spre poarta.

8′ GOOOOOOOOOOOOOL U Cluj! Viorel Dinu suteaza pe jos, in dreapta si il invinge pe Naumovski.

7′ Pulhac vede cartonasul galben.

7′ Vasile Gheorghe  cade in careu dupa un duel cu Pulhac si U Cluj obtine un penalty.

6′ Ocazie mare a dinamovistilor! Tucudean scapa pe contraatac, trece de portar, dar nu reuseste sa inscrie in poarta aparata doar de un fundas al „sepcilor rosii”

2′ Boubacar vede cartoansul galben pentru hent.

1′ A inceput meciul

U CLUJ: Balauru – Ciupe, Erico, Christou, V. Lupu – Dos Santos, Patrascu, Muzac, V Gheorghe, Dinu – Draghici
Antrenor: Cristian Dulca

DINAMO: Naumovski – Nica, Luchin, D. Grigore, Pulhac – Matei, C. Munteanu, Boubacar, Curtean – Danciulescu, Tucudean
Antrenor: Dario Bonetti