FINAL – Etapa a IX-a / CS Severin – Otelul Galati 1-1. O remiza care nu ajuta niciuna dintre echipe

CS Severin  a remizat pe teren prorpiu cu fosta campioana a Romaniei, Otelul Galati, iar punctul obtinut de cele doua echipe in urma meciului disputat sambata seara nu avantajeaza pe nimeni, intrucat, ambele formatii raman in zona retrogradabila. Daca nou promovatei CS Severin cu greu i se poate imputa parcursul slab din Liga 1, situatia rusinoasa in care se afla Otelul Galati nu poate fi trecuta cu vederea. Campioni nationali in sezonul 2010/2011, „otelarii” nu au mai invins de 8 meciuri.

In partida de sambata seara, galatenii a deschis scorul prin Punosevac, in minutul 20, dar pana la pauza nu au reusit sa pastreze avantajul si, cu cateva secunde inainte de fluierul final al primei reprize, Joel Thomas a restabilit egalitatea, inchizand totodata tabela de marcaj.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

94′ FINAL

90′ Olah bate un corner de pe dreapta, dar galatenii resping atacul.

88′ Arnautu il inclocuieste pe marcatorul severinean Thomas.

81′ Ocazie mare pentru Severin!!! Branet respinge in fata sutul lui Neacsa si mingea ajunge la Thomas care suteaza in portar si trece pe langa „dubla”.

79′ Buleica centreaza puternic din flancul drept si paote da nastere unei faze periculoase, dar Branet urmareste balonul si retine.

79′ Bruce Ingako il inlocuieste pe Punosevac.

73′ Jovan Golic faulteaza in apropierea propriului careu si vede cartonasul galben.

72′ Neacsa intra, iese Vancea.

68′ Marinescu plonjeaza spectaculos si reuseste sa respinga in lateral sutul naprasnic al lui Stromajer.

66′ Ioan Filip intra in locul lui Ionut Neagu.

64′ Voleu frumos executat de Iorga din marginea dreapta a careului. Marinescu retine de la coltul scurt.

62′ Vancea suteaza surprinzator printre cativa jucatori, dar Branet este atent si reuseste sa retina.

60′ Stromajer il inlocuieste pe Viglianti.

58′ Olah bate un corner pana la Balau, care reia cu capul periculos spre poarta. Branet este atent si scoate mingea de sub transversala.

52′ Viglianti inscrie, dar arbitrul vede un fault in atac asupra lui Balau si golul este anulat.

52′ Acelasi Vancea suteaza din nou de la distanta si din nou jucatorul severinenilor nu gaseste cadrul portii.

48′ Vancea suteaza de la mare distanta, dar migea tre peste poarta.

46′ Se reia meciul.

45′ PAUZA

45′ GOOOOOOOOOOL Severin! Joel Thomas reuseste sa recalibreze partida in ultimele secunde ale primei reprize, dupa o lupta petnru minge in careul advers. Sutul la coltul din dreapta l-a invins fara drept de apel pe Branet.

43′ Olah bate un corner de pe dreapta pentru Severin. Galtenii se repliaza si indeparteaza pericolul.

Patronul Gloriei Bistrita, Jean Padureanu nu se arata deloc surprins de remiza obtinuta de echipa sa in fata Petrolului Ploiesti, una dintre revelatiile sezonului in curs. Scorul de 1-1 scos pe teren propriu de formatia nou promovata in fata „lupilor galbeni”, le aduce bistritenilor un punct anemic, care nu este suficent pentru a evada din zona de pericol.

41′ Acelasi Iorga trimite inalt in careul severinenilor, care reusesc sa repsinga atacul.

34′ Ocazie mare pentru Otelul. Punosevac il lanseaza pe Iorga, care ramans singur cu portarul, dar sutul sau la coltul lung, trece putin pe langa bara din stanga.

29′ Severinul bate o lovitura libera prin giurgiu, dar sutul acestuia survoleaza transversala.

28′ Bajenaru primeste si el cartonasul galben.

25′ Punosevac scapa spre poarta severinenilor, dar este in offside.

25′ Vancea incearca sa suteze din intoarcere, dar un fundas advers deviaza mingea pana la Branet.

24′ Balau a revenit pe teren cu un bandaj pe cap, infasurat in urma unei accidentari. Giurgiu este si el accidentat si primeste ingrijiri medicale dincolo de tusa terenului.

20′ GOOOOOOOOOOOL Otelul! Punosevac inscrie.

17′ Branet este pus din nou la incercare de gazde. Olah suteaza din lovitura libera de la 25 de metri, dar portarul Otelului este la post.

15′ Severinenii ataca periculos, dar finalizarea lui Vancea lasa de dorit.

10′ Otelul bate o lovitura libera de la distanta. Viglianti suteaza puternic, dar mingea trece peste poarta.

8′ Neagu combina cu PPunosevac in careul advers, dar gazdele reusesc sa indeparteze pericolul.

7′ Severinenii obtin un corner. Centrarea trimite mingea pana a Golic, care reia cu capul spre paorta, dar Branet este pe faza.

7′ Zaharia suteaza din voleu de la 26 de metri, insa mingea trece putin pe langa poarta galatenilor.
jean padureanu

5′ Viglianti intra urat la Balau si jucatorul Otelului vede imediat cartonasul galben.